Dzień inżynerii środowiska

10-06-2024

Dzień Inżynierii Środowiska przyciągnął kilkanaście firm z branży, które chciały pokazać studentom obszary działań i też popularyzacji kierunku i był niebanalną inżynierską przygodą. Na terenie przed Wydziałem BAIŚ pojawili się uczniowie szkół średnich.

 

 

W ramach wydarzenia, któremu przyświecało hasło Inżynieria Środowiska w Budownictwie na lata! odbył się konkurs Czas na leżak. Studenci konstruowali ten niezastąpiony latem wypoczynkowy mebel z elementów instalacji budowlanych. Na realizację swoich kreatywnych i nieszablonowych pomysłów mieli 3,5 godziny.

 

W czasie pracy nad nietpową konstrukcja leżaka W czasie pracy nad nietpową konstrukcją leżaka

foto: Filip Podgórski

 

– Aż 15 firm ustawiło swoje namioty i stanowiska pokazowe oraz mobilne showtrucki, czyli specjalne wersje ciężarówek do prezentacji ich produktów. Są to innowacyjne systemy grzewcze, chłodzące i wentylacyjne, a także urządzenia i rozwiązania stosowane w sieciach i instalacjach wodno-kanalizacyjnych firm znanych na polskim i światowym rynku rozwiązań wykorzystywanych w szerokorozumianej inżynierii lądowej i wodnej – mówi prof. PŁ. Robert Cichowicz z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych, wpierający studentów w działaniach – Chcemy pokazać, że inżynierowie środowiska są nieocenieni dla naszej planety i dla przyszłych pokoleń. Dla naszych studentów będzie to także znakomity kontakt z najnowocześniejszymi rozwiązaniami stosowanymi w praktyce.

Prof. PŁ Robert Cichowicz (w środku, w marynarce) z dumą przyglada się efektom pracy studentów Prof. PŁ Robert Cichowicz (w środku, w marynarce) z dumą przyglada się efektom pracy studentów

foto: Filip Podgórski

Studenci budowali dwa rodzaje leżaków. Jeden w techno­logii skręcanej z profili metalowych i drugi z kształtek i rurek z tworzywa sztucznego. Materiały dostarczyła firma Niczuk i firma VESBO. Modele należało zbudować według dostarczonych instrukcji. Powstały leżaki z rurek, kształtek, profili, a także innych elementów.

Zwycięski zespół Zwycięski zespół

foto: Filip Podgórski

W konkursie wzięło udział 8 czteroosobowych drużyn. Zwycięzcami został zespół w składzie: Dominika Twardowska, Wiktoria Deskiewicz, Piotr Kempa i Maciej Jagoda. Drugie miejsce otrzymali: Julia Lapies, Marta Kurzaj, Kajetan Witczak i Barnaba Żurawski. Na podium stanęli także: Adam Badek, Sylwia Szmiłyk, Szymon Szczepański i Jan Łyszkowicz.

Leżaki plastykowe były konstrukcją, która nie podlegała testom obciążeniowym, natomiast te wykonane ze stalowych kształtek były wytrzymałe na wielokilogramowe obciążenie.