Architekci z PŁ na Światowym Forum Miejskim

18-07-2022

11. sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11) obyła się po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej, a gospodarzem wydarzenia była Polska. Instytut Architektury i Urbanistyki PŁ był współorganizatorem sesji poświęconej problematyce kreowania jakości życia w mieście.

Forum, największe na świecie spotkanie poświęcone rozwojowi miast, gościło dotychczas m.in. w Nairobi, w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Zabi. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF był UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich.

W Forum zorganizowanym w Katowicach wzięło udział ponad 16 000 osób ze 174 państw.

Organizatorzy sesji Quality of life in the city, creation of spaces based on urban planning standards Organizatorzy sesji Quality of life in the city, creation of spaces based on urban planning standards

foto: Marta Krawczyk

Dyskusja o budowaniu jakości życia w mieście

Architekci z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska razem z Departamentem Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Stowarzyszeniem „Plan Zero” oraz Towarzystwem Urbanistów Polskich zorganizowali sesję pt.: Quality of life in the city, creation of spaces based on urban planning standards. To kongresowe wydarzenie mające część prezentacyjną i warsztatową zgromadziło przedstawicieli świata nauki i praktyki z kilkudziesięciu krajów.

Pogląd na miasto przedstawiony został z punktu widzenia architekta – urbanisty, socjologa i geografa społecznego. Tło oraz wprowadzenie do działań warsztatowych przedstawiły osoby z dużym doświadczeniem praktycznym w kształtowaniu struktur urbanistycznych. W podsumowaniu wybrzmiały głosy osób reprezentujących urbanistykę europejską.

Organizatorem i moderatorem sesji była dr inż. arch. Anna Aneta Tomczak z Instytutu Architektury i Urbanistyki, którą ze strony PŁ wspierali: dr hab. Ewa Klima (Instytut Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych), dr inż. arch. Sylwia Krzysztofik, arch. Tomasz Krystkowski. Pracę warsztatową współorganizowało Stowarzyszenie PLAN ZERO.

Uczestnicy warsztatu City Game Uczestnicy warsztatu City Game

foto: Marta Krawczyk

Metody kształtowania przestrzeni miejskiej

Podczas sesji dyskutowano o zmieniających się metodach kształtowania miast w zakresie emisyjności i alternatywnego transportu oraz o potrzebach projektowania przestrzeni z uwzględnieniem skali dzielnicy. Przeprowadzono analizę dostępnych standardów urbanistycznych obejmujących wskaźniki ilościowe, jakościowe oraz dostępności i jakości funkcji uzupełniających środowisko mieszkaniowe. Wzorowano się na liście elementów definiujących dobre wyposażenie dzielnicy, określonych w brytyjskich standardach wspierających zrównoważone planowanie BREEM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method). Uwzględniono również standardy ilościowe i przeliczniki demograficzne (liczba obiektów, np. szkół przypadających na daną liczbę mieszkańców) oraz wskaźniki dostępności, przyjmując czas dojścia 10 i 15 minut. Duże znaczenie miała również jakość przestrzeni publicznych oraz obecność zieleni, na którą zapotrzebowanie systematycznie wzrasta, z dawnych standardów 5m2/mieszkańca, obecnie aż do 8m2/mieszkańca, a nawet 18 m2/ mieszkańca.

Praca warsztatowa „Gra w miasto”

Uczestnicy sesji pracowali w międzynarodowych zespołach roboczych, z którymi współpracowali facylitatorzy pełniący nadzór merytoryczny i techniczny.

Zadanie warsztatowe polegało na rozplanowaniu funkcji miejskich w taki sposób, aby zapewnić jak najpełniejsze wyposażenie dzielnicy zgodnie z przedstawionymi wcześniej standardami, z zachowaniem rekomendowanych odległości dojścia oraz przekształceniem systemu przestrzeni publicznych w sposób jak najbardziej przyjazny pieszym. Istotna była również kolejność projektowanych elementów uwzględniająca transport publiczny, infrastrukturę społeczną, handel, wypoczynek i rekreację oraz dojścia piesze, w tym zielone ulice.

Przykładowy wynik pracy warsztatowej Przykładowy wynik pracy warsztatowej

foto: Marta Krawczyk

Każdy element projektowanej przestrzeni miał przypisane trzy wartości: społeczną, środowiskową (wartości pozytywne) oraz koszty finansowe (wartość negatywna). Celem było zbudowanie właściwej tkanki miejskiej o jak najwyższym wskaźniku środowiskowym, o jak najlepszej użyteczności społecznej i dostępności pieszej. Podsumowaniem było oszacowanie konsekwencji finansowych projektowanego fragmentu miasta.

Praca warsztatowa pozwoliła uczestnikom na praktyczne zweryfikowanie standardów urbanistycznych oraz przetestowanie norm stosowanych w projektowaniu miast europejskich. Miało to szczególne znaczenie z uwagi międzynarodową formułę wydarzenia. Wyniki pracy wzbudziły ożywioną dyskusję na temat zasadności stosowania standardów urbanistycznych oraz ich konkretnych wartości w różnych kontekstach miejskich w różnych częściach świata.