Nauka

  Projekt ST3AM: Wspieranie kobiet w nauce i technologii

Nastolatki zaangażowane w pracę na technicznym stanowisku

Równowaga płci w dziedzinach STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) jest kluczowym wyzwaniem współczesnego świata i wymaga skoordynowanych działań na wielu poziomach. Reforma edukacji, uwzględnienie kluczowych czynników awansu oraz mentorskie wsparcie są kluczowymi elementami tego procesu. Wspieranie synergii między wszystkimi poziomami edukacji i przemysłem pozwoli osiągnąć cel jakim jest zwiększenie rekrutacji i zatrzymanie kobiet w programach STEM oraz zachęcanie do działań zapewniających równość płci.

 



  Chromatografia - kluczowa metoda analizy chemicznej

Prof. Joanna Kałużna-Czaplińska jest uznanym autorytetem w zakresie badań prowadzonych z wykorzystaniem technik chromatograficznych
Marcin Szmidt

Chromatografia jest najważniejszą metodą analizy chemicznych związków organicznych, dlatego jest powszechnie stosowana w laboratoriach analitycznych w Polsce i na świecie.

 



  Politechnika Łódzka liderem projektu wspierającego zaangażowanie społeczne w szkolnictwie wyższym

Realizatorki projektu z CWM (od lewej): mgr Justyna Kopańska, prof. PŁ Dorota Piotrowska (koordynatorka) i mgr Małgorzata Jarczyńska
Marcin Szmidt

Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej jest liderem nowatorskiego projektu „ACE - Alliance for Community Engagement in European Higher”. Projekt jest realizowany we współpracy z partnerami z Irlandii, Serbii, Estonii, Danii i Niemiec i ma na celu wzmocnienie społecznej odpowiedzialności instytucji szkolnictwa wyższego oraz rozwój innowacji społecznych i lokalnych społeczności. Dzięki wsparciu programu Erasmus+, uczelnia otrzymała na jego realizację 400 tysięcy euro!

 



  Międzynarodowy program uniwersytecki dla przyszłych innowacyjnych przedsiębiorców

Prof. Jacek Sawicki, koordynator projektu w Politechnice Łódzkiej
Marcin Szmidt

Politechnika Łódzka jest partnerem w konsorcjum realizującym projekt „JUMP: Joint University Challenge-Based Minor Program for Future Generation of Innovative Entrepreneurs”. W jego skład wchodzą uczelnie z sieci ECIU: Universita Degli Studi di Trento (lider projektu), Institut National des Sciences Appliquees de Toulouse oraz Linköpings Universitet.

 



  Blask, który szkodzi: zanieczyszczenie światłem

Dr inż. Przemysław Tabaka jest specjalistą dziedzinie techniki świetlnej
Marcin Szmidt

Zanieczyszczenie światłem było tematem debaty zatytułowanej „Łamiemy ekologiczne tabu. Światło. Poznaj całą prawdę o zanieczyszczeniu nocnego nieba”, która odbyła się podczas festiwalu Pol’and’Rock. W wydarzeniu wzięli udział eksperci reprezentujący różne obszary zainteresowań naukowych. Wśród nich był dr inż. Przemysław Tabaka z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej.

 



  VR Health Champions: rewolucja w opiece zdrowotnej

Specjaliści od zastosowań VR, od prawej: dr hab. inż. Dorota Kamińska, dr inż. Grzegorz Zwoliński i doktorantka Agnieszka Dubiel
Marcin Szmidt

Dzięki aplikacjom rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej (VR/AR) przełom w europejskich systemach opieki zdrowotnej jest coraz bliżej. Unia Europejska przeznaczyła ponad 5,8 miliona euro na projekt VR Health Champions, który został przyznany z prestiżowego programu Horyzont Europa w ramach instrumentu międzyregionalnych inwestycji w innowacje. W gronie 17 partnerów – uczelni oraz firm z branży EIT Health z Portugalii, Włoch, Polski, Łotwy, Niemiec, Węgier i Belgii jest Politechnika Łódzka.

 



  VR wspiera edukację z inżynierii chemicznej

Dr inż. Grzegorz Zwoliński kierujący projektem VRChem w Politechnice Łódzkiej
Marcin Szmidt

Zespół naukowców z Voxel Research Lab Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ, kierowany przez dr. inż. Grzegorza Zwolińskiego, rozpoczął prace nad przełomowym projektem VRChem (Innovative Integration of Virtual Reality in Chemical Engineering Education). Projekt ten, dofinansowany w ramach programu Erasmus+, ma na celu wprowadzenie technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) do edukacji chemicznej na uczelniach.



  Jak powstają ogniwa słoneczne w Meksyku? Relacja z wizyty naukowej w IER-UNAM

szef laboratoriów fotowoltaiki dr P. Karunakaran Nair i dr hab. inż. Katarzyna Znajdek, prof. PŁ
arch. własne

Na początku lipca 2024 roku, dr hab. inż. Katarzyna Znajdek, prof. PŁ, liderka zespołu badawczego Fotowoltaiki cienkich warstw w Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych na Wydziale EEIA, wróciła z fascynującego, miesięcznego stażu badawczego w Meksyku. Swoje badania prowadziła w Instytucie Energii Odnawialnych Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (IER-UNAM) w Temixco, Morelos.

 




  Złoty medal za kompozyt do druku 3D

Medal i dyplom dla rozwiązania zaprezentowanego na wystawie EUROINVENT
arch. SusDesignTex

Politechnika Łódzka, zdobyła złoty medal podczas prestiżowej Europejskiej Wystawy Kreatywności i Innowacji EUROINVENT 2024, które odbyło się w Iasi, w Rumunii. Nagroda została przyznana za innowacyjne rozwiązanie „Materiał kompozytowy na bazie PLA, metoda jego wytwarzania oraz jego zastosowanie” (numer patentu PCT/EP2024/052675).