Dla poprawy jakości wód

10-03-2017

Prezydent Łodzi - Hanna Zdanowska, rektor PŁ - prof. Sławomir Wiak i rektor UŁ - prof. Antoni Różalski podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektu „System odwodnienia miasta Łodzi".

Sygnatariusze listu intencyjnego będą wspólnie podejmować działania dla poprawy jakości wód w ciekach i otwartych zbiornikach miejskich, będą dążyli do utworzenia na terenie Łodzi zrównoważonego systemu gospodarowania wodami opadowymi oraz ich odbiornikami. Działania te pozwolą podnieść estetykę i atrakcyjność rekreacyjną naszego miasta oraz poprawią warunki życia mieszkańców.

- W Politechnice Łódzkiej zostały opracowane różne modele rozwiązania niekorzystnych zjawisk związanych z „zabetonowaniem” i pozbawieniem miasta naturalnej retencji wód opadowych - powiedział podczas spotkania rektor PŁ prof. Sławomir Wiak. - W Łodzi jest wiele miejsc, w których trzeba przywrócić naturalną retencję wykorzystując istniejące cieki, ewentualnie tworząc rozlewiska lub stawy, będące w przyszłości atrakcyjnymi punktami na mapie. To zadanie trudne do realizacji, ale możliwe - dodał.

Naukowcy z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych PŁ (Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska) pomogą ustalić potrzeby i możliwe do osiągnięcia efekty w zakresie poprawy jakości wód w ciekach miejskich i w zbiornikach. Będą współpracować przy opracowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych z wykorzystaniem proekologicznych metod. Eksperci z Politechniki Łódzkiej pomogą także zidentyfikować źródła zanieczyszczeń wód powierzchniowych, monitorować i oceniać wielkość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska wodnego pod kątem możliwości ich ograniczenia.

Instytut Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych od wielu lat współpracuje m.in. z Wydziałem Komunalnym Urzędu Miasta Łodzi, Grupową Oczyszczalnią Ścieków i Zakładem Wodociągów i Kanalizacji przy rozwiązywaniu zagadnień związanych z gospodarką wodno-ściekową w mieście. Są to w szczególności problemy z zagospodarowaniem wód opadowych, tak aby miasto bezpieczne funkcjonowało w okresach występowania opadów oraz z ograniczaniem emisji zanieczyszczeń do środowiska wodnego.