eXcape – nowy projekt zespołu Voxel Research Lab oficjalnie rozpoczęty

14-03-2024

W drugim tygodniu marca obfitującym w Politechnice Łódzkiej  w wiele  wydarzeń, odbyło się dwudniowe inauguracyjne spotkanie (Kick-off) projektu eXcape realizowanego przez zespół Voxel Research Lab - naukowców z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych.

Na PŁ przyjechali (12-13.03) partnerzy z zagranicznych uniwersytetów: University of Tartu, SSST - Univerzitet Sarajevo School of Science and Technology, Università di Trento, a także partner projektu wywodzący się z przemysłu MissionOne Sp. z o.o., aby wspólnie rozpocząć realizację projektu "XR escape room - soft skills training for the modern learner", w którym nasza uczelnia pełni rolę koordynatora.

Warsztaty podczas spotkania inauguracyjnego projektu eXcape przeprowadzone przez MissionOne Sp. z o.o. Warsztaty podczas spotkania inauguracyjnego projektu eXcape przeprowadzone przez MissionOne Sp. z o.o.

foto: mat. organizatora

- Celem naszego projektu jest wyposażenie studentów w umiejętności miękkie, wykorzystując praktyczne narzędzia edukacyjne wzbogacone o rzeczywistość rozszerzoną. Zanurzając studentów w symulacji XR, stworzymy doświadczenie edukacyjne, które zmaksymalizuje ich potencjał sukcesu, zwiększy ich zdolności poznawcze, a także poprawi zrozumienie materiału szkoleniowego

- wyjaśnia dr inż. Dorota Kamińska, członek zespołu, do którego należą dr inż. Grzegorz Zwoliński i mgr inż. Agnieszka Dubiel.

Spotkanie odbyło się w nowej siedzibie zespołu Voxel Research Lab, która mieści się w zrewitalizowanym budynku Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego, w części Design4All.

– Po oficjalnej części spotkania zaprosiliśmy wszystkich uczestników do prawdziwego Escape Room-u, co było doskonałą okazją do poznania schematu działania takich miejsc, a tym samym do integracji, która w przyszłości zaowocuje udaną współpracą

- dodaje doktor Kamińska.

foto: mat. organizatora

Całkowita kwota dofinansowania projektu, finansowanego w ramach Erasmus + wynosi 400 tys. euro. Realizacja planowanych zadań jest przewidziana na 30 miesięcy.