Jadalne opakowania z wytłoków oliwek

06-07-2023

Zespół badaczek: dr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka i dr inż. Joanna Oracz z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności pracuje nad jadalnymi opakowaniami i naczyniami. Opracowana technologia wykorzystuje odpady roślinne. 

 

Wynalazek o tytule: „Mieszanka do wytworzenia jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych, przeznaczonych zwłaszcza dla przemysłu spożywczego oraz sposób wytwarzania opakowań i naczyń z tej mieszanki” zajął drugie miejsce w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Była to X edycja cyklu promującego rozwiązania, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji. Innowacyjne rozwiązanie badaczek z Politechniki Łódzkiej było już docenione w 2021 roku i otrzymało wyróżnienie w konkursie „Mam Pomysł na startup” organizowanym przez Urząd Miasta Łodzi.

O rozwiązaniu dotyczącym produkcji biodegradowalnych opakowań i naczyń jednorazowych z odpadów z przemysłu rolno-spożywczego pisze kierująca zespołem dr inż. Joanna Grzelczyk.

Wytłoki z oliwek

Nasz wynalazek wykorzystuje odpady poprodukcyjne z przemysłu olejarskiego i dodatek mąki z przemysłu zbożowego. Wytłoki z oliwek otrzymywane po pozyskaniu z nich oliwy stanowią 70-80 proc. mieszanki. Miąższ z oliwek jest produktem ubocznym problematycznym do zagospodarowania, jednak ma wysokie walory odżywcze. Wytłoki charakteryzują się między innymi wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, a także zawierają cenne kwasy omega, dlatego zostały wybrane na bazę do opakowań jadalnych.

przykładowe naczynia wykonane z wytłoków oliwek przykładowe naczynia wykonane z wytłoków oliwek

Jak powstają opakowania

Produkcja jadalnych opakowań z wytłoków z oliwek jest kilkuetapowa. Co jest istotne, do ich produkcji nie stosujemy żadnych chemicznych związków. Ważne jest, aby prawidłowo zmielić produkt oraz zrobić odpowiednio plastyczną masę. Wykładamy ją na wyprofilowane formy i traktujemy wysoką temperaturą. Opakowania i naczynia jednorazowe powstają w różnych formach, dzięki czemu możemy produkować kubki, miski i inne naczynia, o zamierzonych kształtach i grubościach.

Na jakim etapie jest pomysł

Przeprowadziłyśmy badania wstępne właściwości odżywczych opakowań oraz badania związane z ich przechowywaniem. Otrzymane wyniki są obiecujące, a ich część została opublikowana. W tej chwili czekamy na decyzję w sprawie naszego zgłoszenia patentowego. Gdy rozwiązanie zostanie objęte ochroną patentową będziemy chciały skomercjalizować nasz pomysł.

Zalety wynalazku

Metoda wytwarzania innowacyjnego opakowania jadalnego opracowana przez nasz zespół powstała z myślą o konsumentach i w trosce o środowisko. Dzięki wykorzystaniu odpadów żywnościowych i stworzeniu z nich opakowań nadających się do spożycia rozwiązujemy kilka problemów na raz. Na rynku dostępne są co prawda jadalne opakowania jednorazowe, ale do ich produkcji stosuje się przede wszystkimi surowce stanowiące pełnowartościową żywność, a na świecie, mimo nadprodukcji żywności, nadal wiele krajów zmaga się z niedożywieniem.

Nasze opakowania i naczynia mogą być zjedzone, są dobrym źródłem błonnika pokarmowego i związków prozdrowotnych. Jeśli nie będziemy mieli na nie apetytu ulegną biodegradacji maksymalnie w 30 dni. Mogą być stosowane do ciepłych i zimnych napojów, serwowania dań płynnych lub sypkich produktów spożywczych. Opakowania są kierowane do branży hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej oraz do użytku domowego.

Produkcja naszych biodegradowalnych naczyń jadalnych nie jest energochłonna i nie generuje wysokiej emisji dwutlenku węgla.