Krzyż Kawalerski dla prof.Henryka G. Sabiniaka

27-07-2020

Prezydent RP Andrzej Duda nadał prof. Henrykowi Grzegorzowi Sabiniakowi, dyrektorowi Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych PŁ, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

To odznaczenie honoruje wybitne osiągnięcia i zasługi prof. Henryka Sabiniaka w pracy zawodowej, organizacyjnej, a w głównej mierze w pracy z młodzieżą.

Prof. Henryk G. Sabiniak jest specjalistą w zakresie napędów i eksploatacji maszyn, ogrzewnictwa i klimatyzacji. Autorem ponad 250 publikacji, w tym 14 książek. Jest autorem rozdziału w dwutomowej książce Higiena Pracy wydanej po raz pierwszy w Polsce. Za książkę Przekładnie ślimakowe otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Henryk G. Sabiniak prowadzi bogatą współpracę z przemysłem. Jej efektem są setki opracowań – projekty, ekspertyzy, opinie, doradztwo, patenty. Z sukcesem pozyskuje też środki finansowe na stypendia naukowe dla młodych pracowników nauki i studentów.

Jest członkiem: Balkan Academy of Science New Culture and Sustainable Development, sekcji Ciepłownictwa i Klimatyzacji PAN, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (zespół Przekładni Zębatych), a także członkiem i doradcą Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Oddziału PAN w Łodzi. Zasiada w Radzie Programowej czasopisma Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo i Wentylacja. Jest rzeczoznawcą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich przy NOT.

Dotychczas został odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Akademickiego Związku Sportowego, Odznaką Zasłużonego dla Żeglarstwa Polskiego.