Matematycy z Hiszpanii i Polski spotkają się w Łodzi

21-08-2023

Matematycy z Hiszpanii i Polski będą wspólnie obradować na Uniwersytecie Łódzkim i Politechnice Łódzkiej. Tegoroczny Zjazd Hiszpańsko-Polski zaplanowany od 4 do 8 września 2023 roku jest kontynuacją międzynarodowych spotkań naukowców zrzeszonych w towarzystwach matematycznych działających w różnych krajach Europy i świata.

Wrześniowy zjazd to spotkanie Polskiego Towarzystwa Matematycznego PTM oraz aż trzech towarzystw z Hiszpanii: Real Sociedad Matemática Española, Sociedad Española de Matemática Aplicada, Societat Catalana de Matemàtiques.

- Przewidujemy wspólne obrady kilkuset matematyków, w trakcie których zostaną zaprezentowane najnowsze wyniki naukowe z wielu działów matematyki. Będzie to doskonała okazja na ożywienie lub zainicjowanie kontaktów, które w przyszłości zaowocują wspólnymi badaniami. Zaproszeni goście będą mieli również okazję poznać nasze miasto, co jest szczególnie ważne w związku z obchodzonym w tym roku 600-leciem założenia Łodzi – mówi dr Magdalena Górajska z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ.

Pomysłodawcą zjazdów jest założone w 1919 roku Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM), a dotychczas odbyły się m. in spotkania organizowane przez PTM oraz Israel Mathematical Union (w 2011 roku w Łodzi), Deutsche Mathematiker-Vereinigung (w 2014 roku w Poznaniu) czy Unione Matematica Italiana oraz Società Italiana di Matematica Applicata e Industriale (w 2018 roku we Wrocławiu).

Strona internetowa zjazdu: https://es-pl.math.uni.lodz.pl

/