Nominacja dla prof. Paolo Di Barba

07-07-2023

Prof. Paolo Di Barba z University of Pavia otrzymał od Prezydenta RP akt nominacyjny profesora nauk inżynieryjno–technicznych.

.

Prof. Paolo Di Barba otrzymał akt nominacyjny od Prezydenta RP Prof. Paolo Di Barba otrzymał akt nominacyjny od Prezydenta RP

foto: Przemysław Keler/KPRP

Naukowiec z Włoch jest wybitnym specjalistą w zakresie elektromagnetyzmu obliczeniowego oraz komputerowego wspomagania projektowania maszyn elektrycznych i systemów łączności bezprzewodowej, ze szczególnym uwzględnieniem metod automatycznej optymalizacji. Na macierzystej uczelni pracuje na Wydziale Inżynierii Elektrycznej, Komputerowej i Biomedycznej.

Profesor Di Barba jest blisko związany z Politechniką Łódzką. Prowadzi intensywną współpracę z naukowcami z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, m.in. z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych oraz z Instytutu Elektroniki. Od 2013 roku jest profesorem wizytującym w PŁ, prowadzi zajęcia ze studentami IFE. Efektem współpracy jest kilkadziesiąt opublikowanych wspólnie artykułów z listy JCR. W ostatnim czasie zostały opublikowane dwie monografie: Paolo Di Barba, Sławomir Wiak: MEMS: Field Models and Optimal Design, Springer 2020 oraz Paolo Di Barba, Sławomir Wiak (editors): Optimal Design Exploiting 3D Printing and Metamaterials, IET, 2021.

Prof. Paolo Di Barba jest autorem lub współautorem ponad 200 artykułów, prezentowanych na międzynarodowych konferencjach lub publikowanych w międzynarodowych czasopismach.

Jest członkiem zarządu International Compumag Society, ważnego międzynarodowego forum społeczności elektromagnetycznej na całym świecie; ponadto jest przewodniczącym Komitetu Sterującego International Workshop on Optimization and Inverse Problems in Electromagnetism (OIPE), a także współredaktorem IEEE Transactions on Magnetics – Conferences.

Prof. Paolo Di Barba tytuł profesora otrzymał postanowieniem Prezydenta RP w 2021 roku.