PŁ w rankingu QS by subject

11-04-2024

10 kwietnia opublikowano wyniki najnowszej edycji prestiżowego rankingu QS by subject. To uznany w świecie ranking, który pokazuje które uczelnie są najlepsze w danej tematyce naukowej, stanowiąc cenne wskazanie dla studentów i badaczy. Być w tym zestawieniu to duże wyróżnienie, a Politechnika Łódzka, znalazła się w nim już po raz drugi i została sklasyfikowana w czterech dyscyplinach. W każdej z nich sklasyfikowano tylko kilka polskich uczelni.

Politechnika Łódzka odnotowała awans w Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering i jest w przedziale 351-400 (w poprzedniej edycji 401-450). W pozostałych dyscyplinach znalazła się w przedziałach: Chemical Engineering  401-430, Materials Science 401-420, Chemistry 601-650.

. .

Ranking QS by Subject jest przygotowywany przez QS Quacquarelli Symonds, międzynarodową firmę zajmująca się analizą edukacji wyższej.

Ranking 2024 obejmuje 55 dyscyplin, pogrupowanych w pięć szerokich obszarów tematycznych. W zestawieniach sklasyfikowano łącznie prawie 1600 instytucji edukacyjnych ze 149 krajów.

W opracowaniu wyników wykorzystuje się 5 wskaźników, przypisując im różne wagi, w zależności od dyscypliny Wiodące uczelnie z różnych krajów oceniane są pod kątem reputacji akademickiej, reputacji pracodawcy, które opierają się na wynikach badań opinii naukowców i pracodawców prowadzonych przez QS. Pozostałe to wskaźniki bibliometryczne (liczby cytowań na artykuł, indeks H) oraz IRN-index – wskaźnik odzwierciedlający zdolność uczelni do dywersyfikacji geograficznej prowadzonych badań poprzez tworzenie trwałych partnerstw badawczych z innymi instytucjami szkolnictwa wyższego.