Warsztaty z systemów produkcji dla przedszkolaków

28-03-2024

Warsztaty w przedszkolach są organizowane pod patronatem Wydziału Organizacji i Zarządzania. Dwa kolejne odbyły się w marcu. Zajęcia opracowała i przeprowadziła dr inż. Michaela Rostek.

W Niepublicznym Przedszkolu Politechniki Łódzkiej odbyły się warsztaty z produkcji liniowej. „Wyrobem”, który dzieci produkowały były prace plastyczne „Zajączki Wielkanocne”, do których każde dziecko dokładało poszczególne akcenty w odpowiedniej kolejności. Nawet 3-latki pokazały, że nie straszna im produkcja liniowa i potrafią skoncentrować się dłużej niż się spodziewano.

Maluchy z politechnicznego przedszkola przygotowały świąteczne kartkiarch. Maluchy z politechnicznego przedszkola przygotowały świąteczne kartki

Z kolei 4 i 6-latki z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Pabianicach kontynuowały przygodę z poznawaniem różnych odmian organizacji produkcji – poprzednia była w grudniu ub.r.

Warsztaty na temat gniazdowej organizacji produkcji Warsztaty na temat gniazdowej organizacji produkcji

foto: Michaela Rostek

Znając już zasady organizacji produkcji liniowej, rozszerzaliśmy wiedzę praktyczną o gniazdową organizację produkcji (red: to system produkcji, w którym każde stanowisko pracy może współpracować z różnymi stanowiskami i kolejność operacji technologicznych może być zmienna). Zaangażowanie i chęć pracy w inny sposób niż zawsze spowodowały, że dzieci poznały również co to jest produkcja na zapas…. i wyprodukowały zdecydowanie więcej niż było potrzeba. Bardzo dobrze zrozumiały ideę 2 gniazd produkujących podzespoły, gniazda montażowego oraz transportu.

Każdy przedszkolak w nagrodę za zaangażowanie w zajęcia mógł zabrać zajączka do domu oraz otrzymał dyplom.