Do udziału w prestiżowym programie BioLAB 2025–26, umożliwiającym roczny staż w renomowanych laboratoriach badawczych w Stanach Zjednoczonych zakwalifikowano troje studentów z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. Politechnika Łódzka jest jedyną uczelnią techniczną w Polsce, która może poszczycić się reprezentantami w tegorocznej edycji programu.
Program BioLAB jest skierowany do studentów i studentek studiów magisterskich oraz doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych i medycznych. Uczestnicy dołączają do zespołów badawczych, które prowadzą zaawansowane projekty naukowe w dziedzinach takich jak neurologia, krystalografia, wirusologia czy genetyka molekularna.
Stypendyści z PŁ
Mateusz Woźniak, student II stopnia kierunku biotechnologia, odbędzie staż na University of Virginia. Jego projekt badawczy dotyczy mechanizmów transportu związków przez błonę komórkową bakterii Gram-ujemnych. Skupi się na badaniu białek BtuB transportujących witaminę B12 oraz ich interakcji z systemem TonB za pomocą spektroskopii EPR. –
„Mechanizm oraz towarzyszące transferowi zmiany konformacyjne w obu białkach (BtuB i TonB) nie są dokładnie zrozumiane. Będziemy korzystać ze znakowania spinowego oraz spektroskopii EPR, by opisać te zmiany w warunkach hodowli komórek in vivo” – tłumaczy student.
Milena Bors, absolwentka kierunku technologia żywności i żywienie człowieka i Małgorzata Zora, studentka II stopnia kierunku biotechnologia wyjadą na University of Chicago
Milena Bors dołączy do zespołu prof. Josepha Piccirillego, zajmującego się badaniami nad strukturą i funkcją niekodujących RNA oraz ich interakcjami z białkami i przeciwciałami. „Chcę lepiej zrozumieć, jak te interakcje wpływają na rozwój chorób autoimmunologicznych i nowotworów” – mówi.
Małgorzata Zora, studentka II stopnia kierunku biotechnologia, rozpocznie badania w laboratorium dr. Mohammeda Kaplana, który bada drapieżne bakterie jako alternatywę dla antybiotyków. Głównym obiektem badań będzie Venatorbacter cucullus, zdolna do ataku na inne bakterie, w tym niebezpieczne dla człowieka patogeny z rodzaju Campylobacter. Badania będą prowadzone z wykorzystaniem kriomikroskopii elektronowej.
Fakt, że troje studentów Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności znalazło się w gronie 34 wybranych z całego kraju jest powodem do dumy. Politechnika Łódzka nie tylko kształci specjalistów z zakresu inżynierii i nauk technicznych, ale coraz częściej zaznacza swoją obecność również w obszarze biotechnologii i nauk przyrodniczych, co potwierdzają sukcesy jej studentów na arenie międzynarodowej.
W tegorocznej edycji programu BioLAB wpłynęło 75 wniosków. Udział w programie to nie tylko możliwość rozwoju naukowego, ale także doświadczenie kulturowe – uczestnicy aktywnie uczestniczą w życiu akademickim amerykańskich uczelni, biorą udział w seminariach, wykładach gościnnych oraz integrują się ze środowiskiem międzynarodowym.