Wymiana naukowa w projekcie eACCESS

13-10-2022

Politechnika Łódzka jest liderem realizowanego do dwóch lat projektu „EU-Asia Collaboration for accessible Education in Smart Power Systems - eACCESS” finansowanego przez Komisję Europejską. Jego głównym celem jest wdrożenie w trzech azjatyckich krajach nowych programów i kursów dydaktycznych z zakresu automatyki i elektroenergetyki, a w szczególności inteligentnych systemów zasilania. Konsorcjum tworzy 8 partnerów, obok PŁ są to uczelnie z Wielkiej Brytanii, Grecji, Butanu oraz po dwie z Nepalu i Indonezji.

 

 

Działania projektowe prowadzą do budowy laboratoriów oraz przygotowania kursów dydaktycznych zgodnych z systemem bolońskim. Powstała infrastruktura umożliwi zdobycie umiejętności w dziedzinach kluczowych dla nowoczesnej elektroenergetyki. Ponadto powstanie internetowa platforma nauczania, a kadra azjatyckich uczelni uczestniczących w projekcie zostanie przeszkolona.

Obecnie trwają intensywne prace związane z budową laboratoriów oraz przygotowaniem wykładowców do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem nowego sprzętu.

Szkolenie przez przedstawicieli firmy PSI Polska dotyczące systemów SCADA Szkolenie przez przedstawicieli firmy PSI Polska dotyczące systemów SCADA

foto: arch. autora

Przedstawiciele partnerskich uczelni z Nepalu, Butanu i Indonezji po raz kolejny odwiedzili Politechnikę Łódzką. Podczas wizyty w Laboratorium Generacji Rozproszonej w Instytucie Elektroenergetyki odbyli szkolenia, zapoznając się z nowoczesną infrastrukturą elektroenergetyczną, przeprowadzili doświadczenia oraz przygotowali przykładowe programy ćwiczeń dla studentów. Zakres szkoleń obejmował zagadnienia nowoczesnej elektroenergetyki: sterowanie systemem elektroenergetycznym, odnawialne źródła energii – struktura mikrosieci niskiego napięcia, inteligentne systemy sterowania budynkami, zabezpieczenia, sterowanie i nadzór w systemach elektroenergetycznych.

W planie była też wizyta w ABB W planie była też wizyta w ABB

foto: arch. autora

Program szkoleń obejmował również spotkania z firmami, m.in. z przedstawicielami firmy PSI Polska, która jest dostawcą systemu SCADA dla Instytutu Elektroenergetyki. Goście poznali budowę, sposób działania oraz możliwości konfiguracyjne tego stosowanego w elektroenergetyce systemu do monitoringu, kontroli i pobierania danych.

Goście odwiedzili także obiekty infrastruktury energetycznej oraz przedsiębiorstwa produkujące aparaturę elektroenergetyczną. Podczas wizyty na stacji elektroenergetycznej Trębaczew obejrzeli aparaturę rozdzielczą oraz sposób sterowania pracą systemu elektroenergetycznego najwyższych napięć, który wciąż w wielu azjatyckich krajach nie został rozwinięty. Odwiedzając fabrykę Hitachi Energy w Łodzi mieli możliwość zapoznania się z metodyką projektowania i budowy oraz testów transformatorów mocy.

Partnerzy z odległych azjatyckich krajów, korzystając z przylotu do Polski zwiedzili kopalnię soli w Wieliczce oraz Kraków.

Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w Indonezji, gdzie w ramach projektu eACCESS powstało już nowoczesne laboratorium związane z odnawialnymi źródłami energii.