Bieg o Puchar Rektora Politechniki Łódzkiej – „Życie bez rtęci”

10-06-2024

Do Parku im. Ks. J. Poniatowskiego powrócił po kilkuletniej przerwie Bieg o Puchar Rektora Politechniki Łódzkiej. W tym roku odbył się pod hasłem „Życie bez rtęci” i był zorganizowany w ramach projektu „Life Mercury-Free – Miasta wolne od rtęci”.

Bieg na dystansie 2,5 km wystartował po wystrzale oddanym przez rektora prof. Krzysztofa Jóźwika, który życzył biegaczom dobrej i zdrowej, czyli bezkontuzyjnej zabawy.

Wystrzał z pistoletu stratowego oddał rektor prof. Krzysztof Jóżwik, uruchamiając bieg, obok dyrektor dr Ewa Brochocka Wystrzał z pistoletu stratowego oddał rektor prof. Krzysztof Jóżwik, uruchamiając bieg, obok dyrektor dr Ewa Brochocka

foto: Ewa Chojnacka

Sportowe wydarzenie zorganizowane przez Centrum Sportu PŁ nie tylko promowało aktywność fizyczną i zdrowy styl życia, ale było też częścią kampanii informacyjno-edukacyjnej poświęconej podniesieniu świadomości społeczeństwa w zakresie konieczności eliminacji z gospodarstw domowych artykułów zawierających rtęć.

"Piątka" z rektorem na mecie biegu "Piątka" z rektorem na mecie biegu

foto: Ewa Chojnacka

Dla zwycięzców biegu przewidziano atrakcyjne nagrody. Wyróżniono nimi trzy najszybsze kobiety i trzech mężczyzn.

Są to w kolejności miejsc na podium: Zuzanna Niciak – studentka informatyki na WEEIA (czas 10.30), Aleksandra Bednarek z Instytutu Inżynierii Materiałowej i Magdalena Gajek z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej, a wśród mężczyzn: Łukasz Centkowski - student FTIMS (czas 8.15), Janusz Rogowski z Katedry Budownictwa Betonowego i Konrad Jastrząbek z Instytutu Surowców Naturalnych i Kosmetyków.

Najszybsze panie (od lewej): Ola Bednarek, Zuzanna Niciak i Magdalena Gajek z rektorem Najszybsze panie (od lewej): Ola Bednarek, Zuzanna Niciak i Magdalena Gajek z rektorem

foto: Ewa Chojnacka

Najszybsi panowie (od lewej): Janusz Rogowski, Łukasz Centkowski i Konrad Jastrząbek  z rektorem Najszybsi panowie (od lewej): Janusz Rogowski, Łukasz Centkowski i Konrad Jastrząbek z rektorem

foto: Ewa Chojnacka

Puchary otrzymali też najszybsi na dystansie biegu studentka i student I roku: Natalia Walisiak z WOiZ oraz Dawid Marcinkowski z WBAIŚ.

Dyrektor Centrum Sportu dr Ewa Brochocka

- Cieszę się z udanej imprezy. Mieliśmy 800 osób na starcie, co jest znaczna liczbą. Dla wszystkich przygotowaliśmy koszulki, zadbaliśmy o rozgrzewkę, a na mecie o sprawne przeprowadzenie ceremonii nagród. Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali. Nasz optymizm odepchnął czarne chmury, które groziły deszczem. Zwyciężyło słońce i radość.

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik i prof. Volodymyr Mosorov, koordynator projektu Life Mercury-Free Rektor prof. Krzysztof Jóźwik i prof. Volodymyr Mosorov, koordynator projektu Life Mercury-Free

foto: Ewa Chojnacka

"Life Mercury-Free" to proekologiczny projekt koordynowany przez Politechnikę Łódzką, na który uczelnia pozyskała niemal 1,4 miliona euro z Programu LIFE E, finansującego wyłącznie działania dotyczące ochrony środowiska. Jego koordynatorem jest prof. Volodymyr Mosorov z Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ.

Bieg rektora jest wydarzeniem sportowym wpisującym się w przyjęte w projekcie działania, które mają uświadomić przysłowiowemu „Kowalskiemu”, jak bardzo szkodliwa jest rtęć, a w związku z tym, jak pilna jest potrzeba wyeliminowania artykułów gospodarstwa domowego, które ją zwierają.