Ewa Chojnacka

  Konkurs na granty

2024-02-21
W czasie briefingu prasowego
www.lodz.pl

W Politechnice Łódzkiej zorganizowano briefing zapowiadający nabór do konkursu grantowego „Łódź akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2024”. Dobrym powodem do zaproszenia właśnie na naszą uczelnię było miejsce – Centrum Projektowania Uniwersalnego – oraz łazik marsjański, czyli projekt, który uzyskał dofinansowanie w poprzedniej edycji konkursu. Drużyna Raptors PŁ wykorzystała je na udział w zawodach łazików marsjańskich Canadian International Rover Challenge 2023, gdzie znalazła się na podium.

   Panelistki w dyskusjach o EU

2024-02-20
W Amsterdamie, gdzie odbywał się hacaton Create Tomorrow - od lewej: Wioletta Wielakowska, Alicja Zielińska i Eliza Podsiadła,

Tegoroczna sesja Europejskiego Zgromadzenia Studentów (European Students Assembly) odbędzie się w kwietniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Do grona panelistów i panelistek zostały wybrane studentki z Politechniki Łódzkiej.

  Modelowanie i symulacje radioekologiczne

2024-01-25
Prof. PŁ Magdalena Długosz-Lisiecka w centrum dydaktycznym przy reaktorze Triga w Słowenii. Ekspozycja poświęcona zabezpieczeniu odpadów promieniotwórczych.
arch. prywatne

Dr hab. Magdalena Długosz-Lisiecka, prof. PŁ z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej zajmuje się modelowaniem emisji zanieczyszczeń powietrza izotopami promieniotwórczymi. Ich obecność jest naturalna, choć oczywiście znane są spektakularne przypadki, gdy wzrost promieniotwórczości nastąpił w wyniku działań człowieka. Z uwagi na te potencjalne zagrożenia i fakt, że zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatu są ze sobą powiązane, konieczność monitorowania i analizowania tego czym oddychamy wydaje się oczywista.  Fulbright Senior Award dla naukowca z PŁ

2024-01-24
Dr hab. inż. Grzegorz Liśkiewicz
arch. prywatne

Wciąż młody, ale już z wieloma sukcesami i doświadczeniami w pracy naukowej dr hab. inż. Grzegorz Liśkiewicz, prof. PŁ otrzymał stypendium w programie Fulbright Senior Award 2024-25. Grzegorz prowadzi badania nad systemami zabezpieczającymi sprężarki przed awarią. Sprężarki, to urządzenia dostarczające gaz o wysokim ciśnieniu i są używane codziennie przez każdego z nas (odkurzacz, suszarka do włosów, klimatyzacja, samochód). Sprężarki dużej mocy są wykorzystywane praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, transporcie i energetyce. Prof. PŁ Grzegorz Liśkiewicz kieruje Zakładem Turbin i Sprężarek w Instytucie Maszyn Przepływowych.

 


  Nowo przyjęci do AIP naukowcy z PŁ

2023-12-18
Sadzenie dębu
arch. prywatne

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik, jego poprzednik prof. Sławomir Wiak, dr inż. Ewelina Pabjańczyk-Wlazło zostali przyjęci do Akademii Inżynierskiej w Polsce. Dołączenie do tego elitarnego grona – liczba członków ograniczona jest do 300 osób - miało uroczysty charakter i odbyło się podczas 42. Zgromadzenia Ogólnego w Politechnice Poznańskiej, w połowie grudnia.