Cenne rady specjalistów

06-04-2021

Studenci ze wszystkich lat studiów na kierunku Gestion et Technologie wzięli udział w ciekawych zajęciach dotyczących ich przyszłego życia zawodowego. Warsztaty „Zatrudnialność i orientacja zawodowa” zaoferowane przez francuską firmę doradczą Kresko Solution wpisały się idealnie w temat dotyczący potrzeb obecnego rynku pracy. Realizacja zajęć została wsparta przez Agence Universitaire de la Francophonie, z którą współpracę nawiązała dyrektor CWM, dr inż. Dorota Piotrowska, prof. PŁ.

 

 

Grupa 23 studentów uczestniczyła w trzydniowych zajęciach online. Warsztaty poprowadziła Virginie Girault, menedżer Kresko Solution, doświadczony trener i szkoleniowiec, która jest też z wykształcenia inżynierem. Nazwa firmy nie jest przypadkowa – słowo kresko w języku esperanto oznacza wzrost.

Uczestnicy zajęć nauczyli się rozpoznawać swoje talenty i dowiedzieli się, jak umiejętnie je rozwinąć i wykorzystać w swoim projekcie zawodowym. Zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi praw rządzących rynkiem pracy, funkcji przedsiębiorstw, sektorów działalności. Virginie Girault przekazała studentom wiele ciekawych porad dotyczących pisania CV, ale również zaskoczyła ich informacjami, jak wygląda proces rekrutacyjny z perspektywy osoby rekrutującej – na co zwraca uwagę, ile czasu poświęca na czytanie CV, jak ważne są „słowa-klucze”, które przyciągają uwagę rekruterów. Inny ważny temat dotyczył sieci („le réseau”) i mediów społecznościowych odgrywających bardzo ważną rolę w dzisiejszym świecie. Na które warto poświęcić czas? Których unikać? Jak stworzyć swój profil?

Trzeciego dnia warsztatów na uczestników czekała niespodzianka. Najpierw zapoznali się z tematem skutecznego przygotowania do rozmowy o pracę i przygotowali tzw. „pitch”, czyli krótkie prezentacje swojej osoby. Następnie nadeszła kulminacyjna chwila, czyli moment konfrontacji z profesjonalistami z firm partnerskich IFE. Zaprosiliśmy do udziału w warsztatach Elodie Almeida z działu rekrutacji z Amazon oraz dwie osoby z Philipsa - Joannę Wieczorek, zajmującą się pozyskiwaniem talentów i Adriana Kłodrawskiego specjalistę zarządzającego zamówieniami. W trzyosobowych podgrupach studenci ćwiczyli autoprezentację, rozmawiali o rekrutacji i zadawali pytania, których do tej pory nie mieli okazji zadać. Była to wspaniała możliwość porozmawiania niemalże ‘tête-à-tête’ z profesjonalistami, którzy mieli ochotę podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z pracy zawodowej. To cenne spotkanie okazało się owocnym zwieńczeniem i podsumowaniem trzydniowej przygody.

Po chwili oddechu studenci wykonali jeszcze szybki test wielokrotnego wyboru, który pozwolił utrwalić wiedzę przyswojoną w ciągu tych intensywnych warsztatów.

Podsumowując, studenci wyszli z zajęć zadowoleni, pełni zapału i wzbogaceni w wiedzę, którą na pewno wykorzystają w bliższej lub dalszej przyszłości, stając przed decyzją o wyborze drogi zawodowej. Virginie i zaproszeni goście byli usatysfakcjonowani pracą z naszymi studentami i zadowoleni z możliwości uczestnictwa w takim wydarzeniu. Spełniło ono również ich własne oczekiwania, ponieważ firmy partnerskie obecnie oczekują bliskiej współpracy z uczelnią i widzą korzyści z niej płynące.

Liczymy na więcej takich warsztatów rozwijających umiejętności miękkie, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę, że obecny rynek pracy wymaga od przyszłych pracowników dużej elastyczności i umiejętności adaptacji w świecie VUCA, pełnym zmienności (Volatility), niepewności (Uncertainty), złożoności (Complexity) i niejednoznaczności (Ambiguity).