Joanna Matuszewska, Instytut Architektury i Urbanistyki

  Międzynarodowe warsztaty „Miasto, które rozumiem”

Studenci pracowali pod opieką Jose Peral Lopeza oraz architektów z PŁ
Joanna Matuszewska

W dniach 10–11 czerwca w Politechnice Łódzkiej odbyły się warsztaty pt. „Miasto, które rozumiem. Szkoła dostępności Jose Peral Lopeza / The City I Understand”, finansowane z programu Miasto Łódź „Łódź dla nauki – granty na inicjatywy akademickie 2026”. 

Wydarzenie zgromadziło studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych zainteresowanych tematyką dostępności i projektowania przestrzeni przyjaznych wszystkim użytkownikom.

 



  Projektowanie inkluzuwne jako wyzwanie przyszłości

W czasie warsztatów
Joanna Matuszewska

Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi we współpracy z Wydziałem Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej zorganizowało pięciodniowe warsztaty pt. „Transformacje: projektowanie innowacyjnych i inkluzywnych przestrzeni jutra – kształtowanie przestrzeni publicznej i budynków dla osób z niepełnosprawnościami, a także osób starszych, z uwzględnianiem obowiązujących zasad uniwersalnego projektowania” W wydarzeniu wzięło udział 20 studentów z Wydziału.




  Plenerowy sukces

Studenci architektury z PŁ uczestniczący w plenerze wraz z opiekunem grupy dr inż. arch. Joanną Matuszewską

Międzynarodowe Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury im. Piotra Gawłowskiego w Chełmnie zgromadziły studentów z dziesięciu uczelni wyższych. Nasi studenci architektury ponownie odnieśli znaczący sukces, zdobywając aż 10 z 18 przyznanych nagród i wyróżnień.

 



  Ekspresja artystyczna w czasach konfliktu militarnego

Prof. Julia Iwaszko i prof. Marek Pabich podczas wernisażu
Karol Wysznacki

W holu głównym budynku Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ odbył się wernisaż wystawy „A światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła (J 1,5)”, która hasłem przewodnim odwołuje się do biblijnej symboliki słów z Ewangelii św. Jana.

 



  Projekt studenta architektury wyróżniony w leśnym konkursie

Fragment planszy wyróżnionego projektu

Głównym zadaniem w ogólnopolskim konkursie, któremu przyświecało hasło „Bez lasów będziemy w lesie!” było stworzenie wizualizacji outdoorowej instalacji artystycznej (inaczej OOH, czyli out of home) dotyczącej zrównoważonego leśnictwa. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał Adam Szebesczyk, student architektury w Politechnice Łódzkiej Konkurs był elementem kampanii na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej przez WWF Polska.




  Duży sukces studentów architektury

Studenci podczas malowania
Joanna Matuszewska

W Chełmnie nad Wisłą odbyły się (10-20 lipca) Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury. Organizowane od 2004 roku przez Urząd Miasta w Chełmnie mają formę konkursu, a najlepsze prace uhonorowane są nagrodami. Studenci Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ uczestniczą w chełmińskich plenerach od ich początków, a w tym roku zdobyli połowę z puli nagród.