Miasto nadziei i niepewności

21-06-2023

Ostatnie w tym sezonie spotkanie z cyklu „Czwartkowe Forum Kultury” gościło - jak zawsze - w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej. Tym razem jednak to miejsce stało się prawdziwą salą kinową. Wszystko za sprawą pokazu filmu dokumentalnego „Wheels of Hope - W drodze po nadzieję”. Ten niezwykły obraz opowiada o stolicy Bangladeszu - Dhace i powstał pod kierunkiem dr Marty Miaskowskiej z Instytutu Architektury Tekstyliów PŁ, w ramach współpracy z Daffodil International University.

 

 

Dhaka - miasto pełne kolorów i dźwięków. Jednocześnie - miejsce tysiąca wyzwań. Jego 22 miliony mieszkańców codziennie zmagają się z trudną rzeczywistością i realiami jednej z najbardziej zaludnionych metropolii na świecie.

Dhaka to także ogromny ruch uliczny. Wśród drogowego pejzażu stolicy Bangladeszu wyróżniają się riksze - popularny środek transportu; ozdoba miasta; sposób na przeżycie dla najbiedniejszych oraz domena mężczyzn.

Dokument w barwny i sugestywny sposób ukazuje świat rikszarzy; mechaników i dekoratorów pojazdów, którzy razem z kierowcami tworzą spójny miejski organizm. Film stara się także wytłumaczyć społeczny fenomen riksz, wykraczający daleko poza bycie najpopularniejszym sposobem pokonywania krótkich dystansów w zatłoczonym mieście. Pokazuje ludzkie pasje, marzenia, codzienne trudy i radości.

Chaos miasta nie pozwala opowiedzieć wszystkich historii jego mieszkańców. Twórcy dokumentu oddają jednak głos trzem bohaterom - Firozie, Surujowi oraz Chunno. Choć los każdej z tych osób jest inny, łączy ich ciężka praca i chęć zapewnienia lepszego życia swoim rodzinom.

Warto podkreślić, że pod kierunkiem dr Marty Miaskowskiej pracowało w Dhace nad filmem 16 studentów Wydziału Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji oraz Wydziału Multimedia tamtejszej uczelni.

Zarówno przed, jak i po pokazie filmu dr Marta Miaskowska chętnie odpowiadała na pytania zaciekawionej publiczności; dzieląc się swoimi wrażeniami z podróży do stolicy Bangladeszu i pracy nad tym fascynującym projektem.