PŁ partnerem w projekcie edukacji cyfrowej

10-04-2024

.

Projekt „Kluby Rozwoju Cyfrowego” jest kilkuletnim przedsięwzięciem dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. W tej chwili realizowana jest faza pilotażowa KRC Wsparcie, która wyłoni pierwsze 64 gminy do testowania założeń przedsięwzięcia.

Zadania w projekcie realizuje 6 organizacji partnerskich, z Centrum Projektów Polska Cyfrowa jako Partnerem Wiodącym. Jednym z partnerów jest Politechnika Łódzka. Swoim działaniem uczelnia ma objąć województwo łódzkie, świętokrzyskie i kujawsko-pomorskie.

Kompetencje cyfrowe należą do tych kluczowych, dlatego tak ważne jest wsparcie edukacyjne w tym zakresie.

mat. ilustracyjny mat. ilustracyjny

foto: freepik

Jak wyjaśnia prof. PŁ Ewa Korzeniewska, koordynująca działania w projekcie dyrektorka Instytutu Systemów Inżynierii Elektrycznej na Wydziale EEIA

Kluby Rozwoju Cyfrowego muszą docierać szczególnie do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, które nie posiadają podstawowych kompetencji cyfrowych, m.in. osób nieaktywnych zawodowo, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych. Obligatoryjnymi tematami do realizacji jest umiejętność korzystania z e-usług publicznych, w tym z e-zdrowia. Ponadto są to opisane w Ramach kompetencji cyfrowych DigComp 2.2: umiejętność korzystania z informacji i danych, komunikacja i współpraca, tworzenie treści cyfrowych, bezpieczeństwo oraz rozwiązywanie problemów, które „klubowicze” napotkają w trakcie korzystania z narzędzi cyfrowych.

Zadania w projekcie KRC obejmą m.in. opracowanie scenariuszy zajęć oraz przeszkolenie edukatorów i edukatorek, przygotowanie, uruchomienie i utrzymanie platformy edukacyjnej i komunikacyjnej, na której umieszczane będą treści edukacyjne związane z projektem.

Jak dodaje prof. PŁ Ewa Korzeniewska

Obecnie jesteśmy na etapie akceptacji opracowanych ram funkcjonowania Klubów Rozwoju Cyfrowego w Polsce, czyli minimalnych wymagań dla gmin i tworzących je podmiotów, aby stworzyć jeden jasny standard działania Klubów. Wykorzystujemy także nasze doświadczenie dydaktyczne w zakresie tworzenia materiałów dla edukatorek i edukatorów, którzy docelowo będą szerzyć wiedzę w zakresie kompetencji cyfrowych w gminach.

Projekt ma objąć docelowo 2 000 gmin.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie