Politechnika Łódzka jeszcze bardziej zielona

22-09-2023

22 września 2023 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zerowej Emisji pracownicy i studenci Politechniki Łódzkiej zasadzili kilkadziesiąt drzew i krzewów na terenie naszego kampusu. Akcja ta była możliwa dzięki zwycięskiemu pomysłowi zgłoszonemu do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego PŁ o nazwie „Idea Box”.

W wydarzeniu wzięli udział: wicemarszałek województwa łódzkiego - Piotr Adamczyk, prorektor ds. rozwoju w PŁ - prof. Paweł Strumiłło, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Katarzyna Krakowska oraz architektka zieleni - dr inż. Barbara Wycichowska z Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ.

Przemawiający zwracali szczególną uwagę na konieczność współpracy w zakresie kampanii Race To Zero. Palącą kwestią jest utrzymanie dotychczasowej oraz sadzenie coraz większej ilości nowej zieleni nie tylko w naszym województwie i kraju, ale i na całym świecie. Pracownicy i studenci naszej uczelni czynnie włączyli się w te działania i zrobili to z dużym zaangażowaniem. W wydarzeniu wzięli udział również uczniowie Liceum Ogólnokształcącego PŁ.

Od lewej: wicemarszałek województwa łódzkiego - Piotr Adamczyk, prorektor ds. rozwoju - prof. Paweł Strumiłło, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Katarzyna Krakowska oraz architektka zieleni - dr inż. Barbara Wycichowska Od lewej: wicemarszałek województwa łódzkiego - Piotr Adamczyk, prorektor ds. rozwoju - prof. Paweł Strumiłło, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Katarzyna Krakowska oraz architektka zieleni - dr inż. Barbara Wycichowska

foto: Jacek Szabela

Jako pierwszy drzewo zasadził prorektor prof. Paweł Strumiłło wraz z pomysłodawcą akcji Adamem Owczarkiem. Kolejne drzewo - dąb szypułkowy – posadził kanclerz Włodzimierz Fisiak. Wicemarszałek Piotr Adamczyk przywiózł ze sobą i zasadził sadzonkę rzadko spotykanej odmiany jabłoni – koszteli, którą zachwycał się już Jan III Sobieski i była uprawiana w jego ogrodzie w Wilanowie. Później do pracy ruszyli wolontariusze, którzy pod czujnym okiem ogrodników, sadzili drzewa i krzewy, w tym m. in. głóg pośredni, dąb szypułkowy oraz krzewy róż wielu odmian.

Akcja sadzenia drzew została powiązana z bezpłatnym przekazaniem przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego trzystu pięćdziesięciu sadzonek drzew i krzewów do prywatnego użytku pracowników i studentów PŁ. Można było również otrzymać budki dla ptaków. Było to możliwe dzięki inicjatywie województwa łódzkiego „Owocowe łódzkie”, realizowanej w ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Wybór sadzonek był bogaty – były to m. in. aronia ciemno-owocowa, berberys Dart's Red Lady, berberys Golden Ring, dereń jadalny, głóg jednoszyjkowy, hibiscus, jarząb pospolity, kalina koralowa, mahonia, morwa, ognik szkarłatny, pigwowiec, rokitnik oraz trzmielina.

Dąb szypułkowy posadził prorektor prof. Paweł Strumiłło wraz z pomysłodawcą akcji Adamem Owczarkiem Dąb szypułkowy posadził prorektor prof. Paweł Strumiłło wraz z pomysłodawcą akcji Adamem Owczarkiem

foto: Jacek Szabela

Leśnicy z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, którzy ciekawie opowiadali o każdej z dostępnych odmian roślin i doradzali jakie najlepiej wybrać, pożegnali się z nami zawołanie „Darzbór”. Mamy nadzieję, że tak się stanie i zasadzone dzisiaj rośliny wyrosną bujnie i będą służyły przyszłym pokoleniom społeczności akademickiej naszej uczelni.

Osoby, które odebrały sadzonki mogą wziąć udział w konkursie polegającym na zamieszczeniu zdjęcia z ich zasadzenia pod postem umieszczonym na FB PŁ i Instagramie wraz z hasztagiem #sadzonkiNaPŁ. Nagrodami w konkursie są eko-gadżety.