Prof. Adam Wojciechowski – nominacja profesorska

05-04-2024

Prezydent RP nadał naukowcowi z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja.

 

 

Prof. Adam Wojciechowski jest absolwentem informatyki na Wydziale FTIMS. Dyplom otrzymał 25 lat temu i od tego czasu jest z tym Wydziałem związany zawodowo. W latach 2016-2020 był prodziekanem ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, od 2020 roku pełni funkcję dziekana.

Stopień doktora uzyskał na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, a doktora habilitowanego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej.

Prof. Adam Wojciechowski Prof. Adam Wojciechowski

foto: arch. Działu Promocji

Praca naukowa

Wśród zainteresowań naukowych prof. Wojciechowskiego możemy wyróżnić szeroko pojętą wielomodalną interakcję człowiek-komputer, sztuczną inteligencję oraz grafikę i wizję komputerową. W swoich badaniach wykorzystuje sztuczną inteligencję do udoskonalania interfejsów mózg komputer oraz interfejsów wizyjnych, udoskonalania interfejsów zanurzeniowych w rehabilitacji poznawczej i ruchowej, semantycznej analizie obrazów oraz efektywnej symulacji zjawisk atmosferycznych na potrzeby fotorealistycznej syntezy obrazów. Jest autorem lub współautorem ponad 100 prac naukowych, a także kierownikiem i realizatorem ponad 20 projektów naukowo-badawczych realizowanych we współpracy z otoczeniem gospodarczym w Polsce i na świecie. Odbył staże naukowe we Francji, Wielkiej Brytanii i na Słowacji.

Zastosowania i efekty badań

Badania prof. Adama Wojciechowskiego znalazły zastosowanie między innymi w przemyśle filmowym i branży gier komputerowych.

Innowacyjne algorytmy oceny jakości obrazu stereoskopowego i automatyzacji produkcji filmów 3D, skomercjalizowane w technologii CinemaVision, usprawniły wiele produkcji filmowych i zyskały uznanie na międzynarodowych festiwalach branżowych w USA i Korei.

Badania nad zanurzeniowymi interfejsami zaowocowały powstaniem środowiska wirtualnej rzeczywistości do rehabilitacji poznawczej i ruchowej osób starszych. Projekt o akronimie GRYDSEN został nagrodzony wieloma złotymi medalami na międzynarodowych targach w Kanadzie, Japonii, Francji, Tajlandii, czy Chinach oraz uzyskał liczne wyróżnienia krajowe.

Interfejs do stymulowania paradygmatów ruchowych w badaniu funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) został doceniony przez fundację Happy Kids ze względu na realne obniżenie bariery wieku, dla której badanie fMRI jest skuteczne.

Obecnie prof. Wojciechowski realizuje międzynarodowy projekt o akronimie ReHaB, który łączy funkcjonalności interfejsu mózg-komputer ze środowiskiem wirtualnym do rehabilitacji osób po udarach.

Badania związane z rozwojem metod sztucznej inteligencji pozwoliły nie tylko opracować rozwiązania komercyjne w obszarach interakcji człowiek-komputer, ale przyczyniły się do rozwoju technologii METERNET EnMS, której zadaniem jest racjonalizacja zużycia energii elektrycznej i cieplnej w budynkach, optymalizacja wykorzystania odnawialnych źródeł energii i dążenie do niskiej emisyjności procesów przemysłowych.

Archwalne zdjęcie z jubileuszowej edycji ZTGK, prof. Adam Wojciechowski w środku fotografii Archwalne zdjęcie z jubileuszowej edycji ZTGK, prof. Adam Wojciechowski w środku fotografii

foto: arch. PŁ

Rozwój kadry naukowej

Prof. Adam Wojciechowski na co dzień realizuje prace badawcze w ramach dwóch zespołów naukowych Instytutu Informatyki Wydziału FTIMS: „Grafiki i wizji komputerowej” oraz „Analizy danych i interakcji człowiek-komputer”. Zespoły te ściśle współpracują z ośrodkami naukowymi w kraju oraz w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Czarnogórze, Słowacji, Szwajcarii, Izraelu, Łotwie i Ukrainie.

Opracowywane metody sztucznej inteligencji znajdują zastosowanie w zabezpieczaniu interfejsów głosowych i wizyjnych. Rozwiązują również wyzwania związane z semantyczną analizą chmur punktów i obrazów. Proponowane przez zespół Profesora rozwiązania wpływają na bezpieczeństwo i efektywność interfejsów użytkownika w dobie deficytu norm dotyczących sztucznej inteligencji. Odpowiadają także na wyzwania efektywnej analizy skanów laserowych wykonywanych z pokładu dronów, samolotów i pojazdów poruszających się po drogach, czy torach, co ma wpływ na automatyzację i autonomizację wielu procesów.

Jest promotorem 4 zakończonych i 3 realizowanych przewodów doktorskich oraz ponad 100 prac dyplomowych. Był recenzentem w 13 postępowaniach o nadanie stopnia doktora i 4 postepowaniach o nadanie stopnia doktora habilitowanego. Pełni funkcję edytora w czasopismach Expert Systems i Human Technology oraz członka komitetów naukowych licznych międzynarodowych konferencji naukowych.

Praca organizacyjna

Od 2020 roku prof. Adam Wojciechowski jest członkiem Sekcji Multimediów Cyfrowych Komitetu Informatyki PAN. Współtworzył pierwszą w Polsce specjalność skupiającą się wokół technologii gier komputerowych na Politechnice Łódzkiej, a także od samego początku współorganizuje ogólnopolski konkurs Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych. Przewodniczy Rektorskiemu Zespołowi ds. rozwoju Sztucznej Inteligencji oraz jest członkiem Rady Dyscypliny ITT oraz Rady ds. Stopni Naukowych. Od ponad 10 lat czynnie współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym PŁ w ramach Klastra ICT Polska Centralna.