Przedsionkowe wydarzenia

10-03-2017

W Przedsionku Literackim coraz ciekawiej i gwarniej, a goście czekają niecierpliwie na każde kolejne spotkanie.

W styczniu

Styczniowy Przedsionek był interesujący dla wielbicieli prozy i poezji. Gość spotkania, Barbara Gruszka-Zych jest poetką, dziennikarką i krytykiem literackim. Jej domeną są reportaże i wywiady ze znanymi ludźmi. Autorka mówiła o swojej ostatniej książce Takie piękne życie, w której wspomina Wojciecha Kilara zmarłego w 2013 roku. Opisywała swoją przyjaźń i kulisy serdecznych rozmów z wybitnym kompozytorem. Chętnie i ciekawie odpowiadała na pytania prowadzącego Macieja Sierpowskiego i publiczności. Uchylała tajniki poetyckiej „wiedzy tajemnej”, ale też dzieliła się refleksjami ze spotkań ze znanymi osobistościami świata kultury. Wiersze autorki czytał Włodzimierz Galicki, a klimatu spotkaniu dodawała muzyka Wojciecha Kilara.

Lutowy Przedsionek

W lutym odbył się wieczór autorski Marii Bożenny Woźniak. Poetka jest absolwentką Wydziału Włókiennictwa Politechniki Łódzkiej i wieloletnią nauczycielką w Technikum Włókienniczym w Łodzi. Jej powrót po latach na Politechnikę spowodował, że na spotkaniu licznie zgromadzili się byli i obecni pracownicy uczelni, a także przyjaciele autorki. Wiersze jak zwykle czytał Włodzimierz Galicki, a Maria Woźniak odpowiadając na pytania Macieja Sierpowskiego, opowiadała o swoim życiu, pisaniu wierszy i pasjach.

A w marcu…

Marcowe spotkanie w Przedsionku było wyjątkowe z kilku powodów. Pierwszym był termin - dokładnie 20. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej, drugim – osoba wykonawcy – Julia Ścigała, z którą pracowaliśmy w Bibliotece 6 lat bez mała. Udało nam się namówić ją na „artystyczny powrót” na „stare śmieci” i był to powrót – w opinii wyjątkowo licznie zgromadzonej publiczności – ze wszech miar udany. Julia prezentowała teksty czytając je i śpiewając. Niezapomnianych utworów Osieckiej nie trzeba specjalnie reklamować, interpretacja Julii nadała im po raz kolejny nowego brzmienia i blasku. W piosenkach akompaniował jej, znakomicie czujący się w rytmach bossa novy i świetnie grający na gitarze, Maciej Kuliberda. Ten duet nie powinien zakończyć współpracy na jednym występie.

W gronie słuchaczy byli nie tylko koledzy z Biblioteki, ale też m.in. współpracownicy i szefowie z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, którzy mieli okazję zobaczyć i posłuchać Julii w zupełnie innej, niż na co dzień, roli. Zapraszamy do Biblioteki PŁ na kolejne spotkania w Przedsionku Literackim.