W serwisie Nauka w Polsce ukazał się artykuł poświęcony wyzwaniom i szansom związanym z recyklingiem tekstyliów. Głos w tej sprawie zabrały ekspertki z Instytutu Włókiennictwa Politechniki Łódzkiej: prof. Katarzyna Grabowska, dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów oraz dr Anna Bacciarelli-Ulacha.
Badaczki podkreślają, że choć recykling zużytych ubrań ma duży potencjał biznesowy, jego rozwój wymaga badań, nowoczesnych technologii i zmian w świadomości społecznej. Kluczowym wyzwaniem pozostaje odpowiednia segregacja tekstyliów – zarówno przez obywateli, jak i na poziomie technicznym w PSZOK-ach.
Zespół z PŁ zaangażowany jest w unijny projekt AIdesignTEX, którego celem jest opracowanie założeń dla innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, wspierających zrównoważone projektowanie i produkcję tekstyliów zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.
To krok w stronę efektywnego wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym.
Ekspertki wskazują również, że:
- recykling bawełny ma ograniczone możliwości ze względu na skracanie się włókien,
- materiały mieszane są trudne do rozdzielenia i przetworzenia,
- obecne technologie recyklingu obuwia są niewystarczające,
- konieczna jest współpraca nauki i przemysłu oraz edukacja społeczeństwa.
„Na razie najważniejsze są zmiany w światopoglądzie obywateli – muszą oni zrozumieć, że warto odpowiedzialnie podchodzić do zakupów, a po zużyciu zbierać odzież i oddawać ją tam, gdzie można z niej zrobić ponowny użytek” – podkreśla prof. Grabowska.