Tu Alchemia ma swój dom (FILM)

24-05-2025

Jeszcze kilka lat temu była to tylko wizja – śmiała, ambitna, oparta na marzeniach i wierze w przyszłość. Dziś, w samym sercu kampusu Politechniki Łódzkiej, wizja ta stała się rzeczywistością. Alchemium – Magia Chemii Jutra – nie jest już tylko nazwą. To miejsce otworzyło właśnie swoje drzwi.

fotorelacja

 

Nowa część laboratoryjno-dydaktyczna Wydziału Chemicznego, stanowiąca najważniejszy etap największej inwestycji w historii uczelni, została oficjalnie oddana do użytku. (Link do filmu prezentującego tę inwestycję)

Podczas uroczystego otwarcia, rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik z dumą przypomniał, jak odważny plan z 2021 roku zmienił się w imponującą rzeczywistość. – Czujemy się dziś jak współcześni alchemicy – nie zamieniamy ołowiu w złoto, ale pasję w wiedzę, a wiedzę w innowacje – mówił.

 

Przecięcie wstęgi przed wejściem do budynku Przecięcie wstęgi: od prawej dziekan prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik, wojewoda łódzki Dorota Ryl, rektor prof. Krzysztof Jóźwik, marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik i Jarosław Szczupak, ALSTAL

foto: Marcin Szmidt

Realizacja tak ambitnego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez znaczącego wsparcia finansowego, przede wszystkim ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zapewniło środki niezbędne do jego sfinalizowania.

Goście, goście, goście…

Tego dnia aula, korytarze, patio wypełniły się bardzo liczną obecnością gości. Przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, goście ze świata nauki i biznesu, doktorzy honoris causa, reprezentanci uczelni z całego kraju, partnerzy jubileuszu oraz fundatorzy nagród. Nie zabrakło także studentów, doktorantów i pracowników Politechniki Łódzkiej. Ta frekwencja w sobotnie przedpołudnie była dowodem, jak wielką wagę ma to wydarzenie dla całego środowiska akademickiego.

Duża przestrzeń laboratoryjna z wieloma stanowiskami Laboratorium w nowym budynku

foto: Marcin Szmidt

Od planu do rzeczywistości

Gdy 17 września 2021 roku uroczyście otwierano pierwszą część kompleksu – nowoczesną część konferencyjną z reprezentacyjną aulą – obecny dziś gmach był jedynie wirtualnym miejscem na mapie kampusu. Dziś, niemal równo w 80. rocznicę powstania uczelni, Alchemium ukazuje się w pełnej okazałości.

Symboliczne przecięcie wstęgi z udziałem wojewody łódzkiej Doroty Ryl, marszałek województwa Joanny Skrzydlewskiej, wiceprezydenta Łodzi Adama Pustelnika, prezesa ALSALU Jarosława Szczupaka oraz dziekan Wydziału Chemicznego, prof. Małgorzaty Iwony Szynkowskiej-Jóźwik, było aktem nie tylko formalnym, ale głęboko emocjonalnym.

Alchemium to nie tylko architektoniczna perła – zaprojektowana przez Krystynę Lachman-Pabich i prof. Marka Pabicha – ale przede wszystkim przestrzeń do badań, kształcenia i twórczej współpracy. Nowoczesne laboratoria - znajduje się ich tu 126 na 1770 stanowisk, ergonomiczne sale dydaktyczne, strefy pracy zespołowej i miejsca integracji zaprojektowano z myślą o inżynierach, którzy będą zmieniać świat. Wszak chemia jest wszechobecna - wpływa na wiele obszarów naszego życia.

Grupa osób zebranych z patio Podziękowania dla osób zaangażowanych w powstanie Alchemium

foto: Marcin Szmidt

Uhonorowanie patronki jubileuszu

Nie zapomniano też o przeszłości. Uroczystość była okazją do przypomnienia postaci prof. Alicji Dorabialskiej – pierwszej dziekan Politechniki Łódzkiej, kobiety niezwykłej odwagi i determinacji, której odnowioną tablicę pamiątkową uroczyście odsłonięto w nowym budynku. Była kobietą, która nie tylko świetnie znała się na chemii, ale i potrafiła przemieniać trudne czasy w rozwój i inspirację – wspominał rektor.

Przestrzeń, która inspiruje

Jak podkreślił Jarosław Szczupak, prezes zarządu Alstal Grupa Budowlana – generalnego wykonawcy inwestycji – sukces projektu był możliwy dzięki ścisłej współpracy uczelni, projektantów i wykonawców. – To wyjątkowe przedsięwzięcie – zarówno technologicznie, jak i architektonicznie. Jesteśmy dumni, że mogliśmy brać w nim udział – dodał. Inwestycja zrealizowana została z dbałością o najwyższe standardy – energooszczędność, bezpieczeństwo, komfort użytkowników.

Podczas zwiedzania goście mogli zajrzeć do wybranych laboratoriów, a „szczęśliwcy” wylosowani dzięki symbolicznej czekoladce z wizerunkiem Alchemium – jako pierwsi – zobaczyli fragment tej nowoczesnej przestrzeni. Jednak prawdziwa skala przedsięwzięcia ukazała się dopiero w specjalnie przygotowanym klipie prezentującym rozmach inwestycji.

Alchemium to nie tylko miejsce – to symbol. - Dzięki tej inwestycji uda nam się przemienić pasję w wiedzę, a wiedzę – w innowacje, które będą służyć przyszłości – mówił rektor prof. Jóźwik. - Ten budynek to nie tylko ściany i instalacje – to przestrzeń, w której nauka spotka się z inspiracją. I choć nie znajdą tu Państwo eliksiru nieśmiertelności, to zapewniam, że magia będzie obecna – magia chemii, badań i odkryć, które dopiero przed nami.

Podziękowania

Uroczystość była także okazją do podziękowań – dla osób, które od lat pracowały nad projektem: byłego rektora prof. Sławomira Wiaka, dziekan Wydziału Chemicznego, prof. Małgorzacie Iwonie Szynkowskiej-Jóźwik, kanclerza Włodzimierza Fisiaka, koordynatora inwestycji Witolda Nykiela i całego zespołu realizującego tę inwestycję.