Wizyty studyjne we francuskich przedsiębiorstwach

16-01-2024

W grudniu ubiegłego roku studenci Politechniki Łódzkiej spędzili 5 dni we francuskiej Szampanii, gdzie zrealizowali przemysłowe wizyty studyjne, w trakcie których przeprowadzili audyty procesowe i technologiczne w firmach. Wizyty tego typu są narzędziem dostosowania oferty edukacyjnej uczelni do potrzeb rynkowych.

Wyjazd odbył się w ramach projektu „Active D2 - Active Double Degree – Wdrożenie modelu studiów wspólnych opartego na aktywnych metodach kształcenia i uczenia się” finansowanego przez NAWA Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Czterdziestu studentów wybranych do tego projektu to osoby studiujące na kierunkach z dziedziny zarządzania i inżynierii produkcji.

 

 

.

Celem wizyty było pogłębienie wiedzy i podniesienie kompetencji z zakresu procesów produkcyjnych, ale również zapoznanie się z kulturą pracy w międzynarodowym środowisku przemysłowym. Wśród przedsiębiorstw, które odwiedzili polscy studenci, znalazły się Aciéries Hachette et Driout, Miko (Groupe Unilever), Mc Cain Alimentaire, Sodine, Champagne Mumm, Champagne Canard-Duchêne, ASI Innovation, Distillerie Cristanol (Groupe Cristal Union), Sucrerie Cristal Union.

W czasie wizyt dbano o poszerzanie wiedzy, ale także o BHP W czasie wizyt dbano o poszerzanie wiedzy, ale także o BHP

foto: arch. CWM

Studenci gościli też w uczelni IN&MA, która jest partnerem Politechniki Łódzkiej w tym projekcie.

W czasie warsztatów „Approche en Strategie Industrielle & Performance” (Podejście do strategii przemysłowej i wydajności) zorganizowanych przez IN&MA poszerzyli wiedzę o długofalowym planowaniu i wydajności przemysłowej. Warsztaty poprowadził Arnaud Cuivillier, ekspert w tej dziedzinie.

Spotkanie z Virginie Girault poświęcone „How to Strengthen Success to International Industrial Projects” (Wzmocnij sukces międzynarodowych projektów przemysłowych) stworzyło też możliwość zobaczenia się z absolwentami PŁ, którzy zrealizowali część studiów we Francji, w IN&MA, i swoją ścieżkę kariery zawodowej związali z Francją.

Na koniec nasi studenci mieli okazję spotkać się z Maxence Hervé, dyrektorem Centrów Biznesowych Banku Crédit Agricole Nord-Est, który mówił o podejściu makroekonomicznym z naciskiem na działalność przemysłową w Szampanii-Ardenach i regionie Grand Est.

Dzięki wizycie, studenci kierunków Business and Technology, Smart Manufacturing oraz Gestion et Technologie poszerzyli wiedzę na temat zagranicznych strategii zarządzania przedsiębiorstwami oraz rozwinęli kompetencje językowe i społeczne. Realizacja zadania pozwala PŁ i IN&MA zacieśnić współpracę w zakresie wdrożenia krótkoterminowych ścieżek mobilności i uznawania efektów kształcenia w formie nadawania kwalifikacji cząstkowych.