Chłodna pogoda, gorące emocje – Mobility Week 2023 za nami!

29-11-2023

Dziesiątki spotkań, tysiące wypitych kaw i mnóstwo wymienionych doświadczeń – tak upłynął tegoroczny tydzień mobilności zorganizowany przez Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ między 20 a 24 listopada 2023 roku.

Przez 5 dni studenci mieli szansę nie tylko zintegrować się podczas quizów i śniadań z zagranicznymi kolegami i koleżankami, ale przede wszystkim dowiedzieć się wszystkiego na temat wymiany międzynarodowej – zarówno na wydziałowych spotkaniach, jak i podczas Erasmus Café. To wydarzenie zgromadziło tych, którzy brali już udział w programie Erasmus+ i tych, którzy dopiero zastanawiają się nad wyjazdem. Celem spotkań była wymiana doświadczeń i rozwianie potencjalnych wątpliwości w rówieśniczym gronie, przy słodkim poczęstunku.

Zgodnie z coroczną tradycją, na obu kampusach PŁ przez cały tydzień stacjonowała mobilna kawiarnia – coffee truck ParkCafe. Kawa i ciastko za symboliczną złotówkę skłaniały studentów do zatrzymania się i zadania pracownikom CWM wielu nurtujących pytań dotyczących możliwości mobilnościowych, oferowanych zarówno przez program Erasmus+, jak i przez European Consortium of Innovative Universities ECIU, do którego należy Politechnika Łódzka.

Spotkania przy coffe trucku promowały ofertę programu Erasmus+ Spotkania przy coffe trucku promowały ofertę programu Erasmus+

foto: żródło: CWM

Spotkania przy coffee trucku stanowią jedną z nielicznych możliwości, by przybliżyć szeroką ofertę programu Erasmus+ w nieformalnych warunkach, poza biurem CWM,  co powoduje większą śmiałość i otwartość w zadawaniu pytań. Ta forma skrócenia dystansu na linii „pani z biura” – student była kluczowa i zaowocowała wieloma rozmowami, które miejmy nadzieję będą skutkować zwiększeniem liczby realizowanych wyjazdów – podkreśla Karolina Adamiak z Sekcji Mobilności Studenckiej. – Nie mamy wątpliwości, że wiele z tych rozmów nie miałoby miejsca, gdybyśmy nie wychodzili ze swoimi działaniami promocyjnymi bezpośrednio do studentów. Mobility Week uświadomił nam, że studenci nie znają wszystkich możliwości, jakie dają programy mobilnościowe, takich jak na przykład wyjazdy krótkoterminowe – dodaje.

Mobility Week to przedsięwzięcie kierowane nie tylko do studentów. Kadra akademicka spotkała się na uroczystej gali podsumowującej wyjazdy zagraniczne społeczności akademickiej PŁ w ramach programu Erasmus+ oraz Programu Edukacja odbyte w latach akademickich 2021/2022 i 2022/2023. Galę zaszczycili rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik oraz prorektor ds. kształcenia, dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ.

Liderzy mobilności (z Lwem Leonem w tle)

Lider mobilności – wyjazdy na studia: Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Lider mobilności – wyjazdy na studia: Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów

foto: Jacek Szabela

W tym roku nagrody „Lider Mobilności” trafiły do następujących jednostek:

• „Lider mobilności – wyjazdy na studia”: Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
  • „Vice-Lider mobilności – wyjazdy na studia”: Wydział Organizacji i Zarządzania
  • „II Vice-Lider mobilności – wyjazdy na studia”: Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
  • „Lider mobilności – wyjazdy na praktyki”: Wydział Chemiczny
  • „Vice-Lider mobilności – wyjazdy na praktyki”: Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności
  • „II Vice-Lider mobilności – wyjazdy na praktyki”: Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
  • „Lider mobilności – wyjazdy kadry”: Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.
Lider mobilności – wyjazdy na praktyki: Wydział Chemiczny Lider mobilności – wyjazdy na praktyki: Wydział Chemiczny

foto: Jacek Szabela

"Lider mobilności – wyjazdy kadry”: Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Lider mobilności – wyjazdy kadry: Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

foto: Jacek Szabela

Rozstrzygnięty został także konkurs fotograficzny dla pracowników p.t.: „Mobilności Lwa Leona”. Laureatami konkursu na najlepsze zdjęcie politechnicznej maskotki – Lwa Leona – podczas wyjazdu zagranicznego zostali:

Laureat konkursu fotograficznego dr hab. inż. Sebastian Borowski Laureat konkursu fotograficznego dr hab. inż. Sebastian Borowski

foto: Jacek Szabela

• I miejsce – dr hab. inż. Sebastian Borowski z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności
  • II miejsce – mgr Edyta Jacoń z Wydziału Organizacji i Zarządzania
  • III miejsce – mgr Beata Myszkorowska z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności

Uroczyste spotkanie pracowników zwieńczył poczęstunek, który stał się doskonałą okazją do networkingu i świętowania odniesionego sukcesu.