Uroczystość zamknięcia II edycji projektu Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera (FAMI) - jednej ze sztandarowych inicjatyw Politechniki Łódzkiej - odbyła się 8 czerwca 2019 r. w auli IFE. Jest ona współtworzona z Ambasadą Francji w Polsce oraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Agence Universitaire de la Francophonie (AUF).
Przebieg i rezultaty I edycji FAMI spotkały się z ogromnym uznaniem ze strony uczestników, ich rodziców i nauczycieli oraz środowiska frankofońskiego w Polsce. Głównym celem tegorocznej Akademii, jak w roku poprzednim, pozostawała popularyzacja kultury i języka francuskiego w połączeniu z nauką zasad myślenia projektowego, tak pożądanego na współczesnym rynku pracy. Tym razem w inicjatywę zaangażowało się znacznie więcej szkół, a również koła naukowe PŁ, jak Raptors, Lodz Solar Team i GUST Project.
Zrównoważony rozwój miasta
30 adeptów Akademii, podzielonych na grupy, zaprezentowało projekty stworzone pod okiem dr inż. Doroty Kamińskiej z PŁ oraz członków koła naukowego DT4U. Ich wystąpień słuchali także obecni na uroczystości przedstawiciele Ambasady Francji w Polsce, Stowarzyszenia Alliance Française w Łodzi oraz Stowarzyszenia Łódzkie Bardziej Francuskie.
W tym roku uczniowie pracowali nad tematem Zrównoważone miasto Łódź. Skąd taki pomysł? – FAMI to projekt, którego patronką jest prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Jednym z jego założeń jest tworzenie nowatorskich koncepcji, które mogą przyczynić się do rozwoju naszego miasta. Uczestnicy tej edycji FAMI, tak jak ich poprzednicy z ubiegłego roku, wykazali się niezwykłą kreatywnością – podsumowuje Sylwia Frydrychowska-Celmer, koordynatorka FAMI z ramienia IFE PŁ.
W II edycji zwycięstwo przypadło Kampanii Społecznej Pozytywnego Myślenia autorstwa drużyny Antydepresyjni. Jej autorzy zwrócili uwagę na to, jak wiele ludzi zmaga się z depresją i załamaniem nerwowym. W Polsce jest to ok. 1,5 mln osób, wśród których znaczącą część stanowią dzieci i młodzież. By okazać wsparcie potrzebującym, piątka uczniów rozpoczęła w mediach społecznościowych kampanię #antydepresyjni. Uczniowie stworzyli także ankietę na temat depresji, w której udział wzięło ponad 7 tys. osób. Oprócz działań w sieci, zorganizowali swoją pierwszą akcję terenową na ulicy Piotrkowskiej, zachęcając łodzian by przyłączyli się do kampanii. Jak stwierdzili Antydepresyjni – Naszym celem jest uświadomienie społeczeństwu, że problem depresji wśród młodzieży nie jest błahy i dotyczy coraz większej grupy.
Co dalej z FAMI?
Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ nie spoczywa na laurach i już rozpoczęło rekrutację do III edycji FAMI. Inauguracja nastąpi, jak co roku, podczas rozpoczęcia roku akademickiego dla studentów IFE.
– Z każdą edycją uczymy się na błędach, dlatego zyskuje FAMI, jak i jej uczestnicy. Od października czeka nas jeszcze więcej zajęć w terenie, jeszcze więcej francuskiego i kolejne, ciekawe, grupowe projekty. O jakiej tematyce? Z pewnością pozostaniemy w obszarze działań na rzecz Łodzi i jej mieszkańców – podsumowuje Sylwia Frydrychowska-Celmer.