Laboratoria o światowych standardach

13-11-2023

Wspólne działania na rzecz rozwoju i edukacji studentów oraz podejmowanie prac badawczo-rozwojowych to zasadnicze cele współpracy Politechniki Łódzkiej z firmą WITKO sp. z o.o. Dokument określający ramy tej współpracy podpisał rektor prof. Krzysztof Jóźwik i prezes Zarządu Sławomir Witkowski.

 

 

WITKO to rodzinna firma z Łodzi obecna na polskim rynku od prawie 35 lat. Jest dostawcą rozwiązań w zakresie kompleksowego projektowania i wyposażania laboratoriów na światowym poziomie.

Jak zaznaczył prezes Sławomir Witkowski

- W wielu krajach laboratoria są wyposażone gorzej niż w Polsce. Oferujemy najnowszą aparaturę, sprzęt, technologie, odczynniki, doradztwo i serwis. Jako udziałowiec europejskiej grupy logistycznej LLG Lab Logistic Group posiadamy dostęp do ponad 1 miliona produktów od 700 dostawców. Firma jest też producentem własnej marki odczynników chemicznych. Nasza współpraca dotyczy wyposażania laboratoriów, a mając w ofercie sprzęt różnych liderów informujemy naukowców o nowościach i rozwiązaniach technicznych, które są dostępne w świecie. Większość naszych pracowników to absolwenci PŁ i innych polskich uczelni. Są to głównie chemicy, biotechnolodzy, inżynierowi procesowi, także automatycy i elektronicy.

WITKO wyposaża laboratoria naukowe, dydaktyczne, rządowe, a także z branży farmaceutycznej, biotechnologicznej, przemysłowej i opieki zdrowotnej.

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik zadowolony z formalizacji trwającej już wiele lat współpracy mówi

- Firma WITKO i Politechnika Łódzka będą współdziałać na zasadzie obopólnych korzyści, a jest ich wiele. Począwszy od tego, co jest potrzebne do pracy naukowej w laboratoriach po elementy bardzo ważne dla procesu kształcenia. Studentom jest potrzebny kontakt z firmami. Mam tu na myśli program praktyk i staży, dzięki którym studenci poznają firmę, a firma poznaje studentów. Dla rozwoju naszych absolwentów, a także dla firmy istotne są również prace dyplomowe związane z tematyką, która dla firmy jest ważna .

Lepsze poznanie potrzeb firmy współpracującej z naukowcami i producentami w dziedzinach zaawansowanych technologii umożliwią spotkania w ramach tzw. „drzwi otwartych”, zwiedzanie hal produkcyjnych, prezentacja sprzętu naukowo-dydaktycznego.

Dowodem sukcesu firmy WITKO są liczne nagrody, których jest laureatem, w tym: Skrzydła Biznesu 2011, Gazele Biznesu 2009 i 2014, Gepard Biznesu 2017, Brylant Polskiej Gospodarki 2017, Dobra Firma 2021, Quality International 2022 – Zarządzanie najwyższej jakości.