NIR-CURATOR: nowa generacja implantów tytanowych do walki z superbakteriami

15-07-2025

Politechnika Łódzka otrzymała ponad 2,1 mln zł dofinansowania w ramach programu OPUS 28 + LAP Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu NIR-CURATOR dotyczącego zakażeń związanych z implantami. Projekt będzie realizowany we współpracy z naukowcami z Czech.

 

 

Polski zespół poprowadzi dr hab. Vignesh Kumaravel, pełniący obowiązki dyrektora ICRI-BioM, wspólnie z dr Agnieszką Krzemińską-Kowalską z Instytutu Fizyki. Zespół czeski, działający w CEITEC na Uniwersytecie Technicznym w Brnie, będzie kierowany przez dr Edgara Benjamina Montufara Jimeneza.

To międzynarodowe przedsięwzięcie badawcze skupia się na pilnym problemie rosnącej oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe w kontekście implantów ortopedycznych.

Projekt NIR-CURATOR zakłada opracowanie innowacyjnych implantów tytanowych drukowanych w 3D, posiadających właściwości antybakteryjne. Kluczowym elementem będą wielowarstwowe powłoki aktywowane światłem bliskiej podczerwieni (NIR), które pozwolą ograniczyć stosowanie syntetycznych antybiotyków.

Celem jest przeciwdziałanie zakażeniom pooperacyjnym i związanym z implantami, w tym wywoływanym przez antybiotykooporne superbakterie. Projekt odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na spersonalizowane, trwałe rozwiązania ortopedyczne, szczególnie w świetle starzejącej się populacji Europy.

Jak podkreśla dr hab. Vignesh Kumaravel:

„Współpraca zespołów z Polski i Czech pozwoli stworzyć podstawy dla nowej generacji bioaktywnych i bezpiecznych implantów, które mogą zmniejszyć liczbę infekcji nawet o 25%, poprawiając tym samym jakość życia pacjentów, obniżając koszty opieki zdrowotnej oraz zmniejszając zależność Europy od importu technologii medycznych.”