Promocja w Meksyku i Kolumbii

09-07-2020

Centrum Współpracy Międzynarodowej, w ramach misji edukacyjnej NAWA, która odbyła się w Meksyku i Kolumbii, promowało studia na Politechnice Łódzkiej oraz współpracę z naszą uczelnią. Towarzyszyło temu wiele ważnych wydarzeń i spotkań, które pokazały duże zainteresowanie latynoskiej młodzieży studiami w Polsce.

 

 

Choć delegacja przypadła niefortunnie na czas tuż przed wybuchem pandemii, a omawiana wymiana czy studia na pełen cykl mogą zostać odsunięte w czasie, to Politechnika Łódzka z sukcesem zaprezentowała swoją ofertę.

Spotkanie na Universidad Nacional de Colombia Spotkanie na Universidad Nacional de Colombia

foto: Julian Ramirez Garcia

W obu krajach dużym zainteresowaniem cieszyły się studia magisterskie i doktoranckie. Młodzież zwracała uwagę na niskie, z jej perspektywy, opłaty za studia, koszty życia oraz krótki czas realizacji programu studiów. CWM PŁ pozostaje w kontakcie z potencjalnymi kandydatami, ambasadami wspierającymi działania promocyjne, uczelniami, które mogą stanowić dla nas wartościowych partnerów oraz instytucjami, które gotowe są, również finansowo, wspierać międzynarodową współpracę, m.in. wizyty ekspertów, projekty badawcze czy stypendia.

W Meksyku

Pierwsza część 8-dniowej wizyty odbyła się w Meksyku. W siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Uniwersytetów i Szkół Wyższych (ANUIES) delegacja polskich uczelni spotkała się z reprezentantami wiodących meksykańskich uczelni. Będąc pod dużym wrażeniem spotu promującego PŁ, przedstawiciele gospodarzy od razu wyrazili zainteresowanie współpracą, która mogłaby rozpocząć się od wymiany studentów. Uwagę przykuły też oferowane w języku angielskim kierunki na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, a Instituto Politecnico Superior, 25. w rankingu uczelnię w Ameryce Łacińskiej, poza wymianą studentów i wykładowców, zainteresowała pozycja PŁ, jako lidera w temacie Design Thinking.

W Meksyku odbyło się też spotkanie z absolwentami polskich uczelni oraz panią konsul. Zadowoleni absolwenci pozostają naszymi najlepszymi ambasadorami, a wspierani przez ambasadę mają łatwy dostęp do informacji o ofercie studiów. Widząc bogatą ofertę PŁ wielu z nich wyraziło chęć powrotu do Polski i kontynuacji studiów.

Głównym celem obecności w Meksyku było uczestnictwo w dwudniowych targach Expo Estudiante w Ciudad de Mexico, które cieszyły się, podobnie jak punkt informacyjny PŁ, bardzo dużym zainteresowaniem. Najczęściej padały pytania o studia na politechnikach w Polsce i studia doktoranckie. Tym samym oferta PŁ wpisała się idealnie w główny trend na targach.

 

 Targi na Universidad Cooperativa de Colombia Targi na Universidad Cooperativa de Colombia

foto: Julian Ramirez Garcia

W Kolumbii

Pobyt w Kolumbii, rozpoczął się również od targów edukacyjnych, które odbyły się na Universidad Cooperativa de Colombia. Dzięki zaangażowaniu polskiej ambasady, w rezydencji pani ambasador, odbyło się spotkanie z absolwentami polskich i reprezentantami kolumbijskich uczelni. Uroczyste spotkanie było okazją do networkingu, a także zachęcenia absolwentów polskich uczelni, jak i Polonii, do kontynuacji studiów na PŁ.

Pomimo krótkiego pobytu w Bogocie, miejsce miały także inne owocne spotkania, które rodzą nadzieję na ścisłą współpracę, m.in. w Instytucie Kredytów Edukacyjnych i Studiów Technicznych za Granicą (ICETEX), który skupia się na umiędzynarodowieniu kolumbijskich uczelni, przyznaje stypendia i granty. Kolejne, na Universidad Nacional de Colombia (UNAL), pokazało, że uczelnia jest zainteresowana współpracą szczególnie w kierunkach technicznych np. testowaniem wynajdowanych na PŁ rozwiązań czy sprzętów, realizacją wspólnych badań i publikacji m.in w ramach programu „Science for Peace”, mobilnością kadry, realizacją krótkoterminowych projektów, podwójnymi dyplomami i mobilnością studentów. W UNAL widoczne były też związki z Polską. Profesor fizyki, wielbicielka Marii Skłodowskiej, poinformowała, że uczelni już niedługo otworzy International School im. Marii Curie-Skłodowskiej! Owocne było też spotkanie na Jorge Tadeo Lozano, uczelni która, podobnie jak PŁ, korzysta z nowoczesnych metod kształcenia (PBL, DT) i zajmuje się flipped education oraz na Universidad de los Andes - 4. najlepszej uczelni w całej Ameryce Łacińskiej nazywanej Harvardem Ameryki Łacińskiej. Wśród programów oferuje ona jeden całkowicie prowadzony wirtualnie, co sprawia, że Uniwersytet Andyjski może być wartościowym partnerem na co liczymy w najbliższej przyszłości.

Udany wyjazd promocyjny pozwolił nie tylko zwiększyć zainteresowanie PŁ, ale również liczbę odbiorców z Ameryki Łacińskiej w czasie organizowanego w CWM PŁ TUL Open Day Online.