Rozwój tradycji jakościowej

08-03-2022

Wydział Organizacji i Zarządzania zawarł umowę z jednostką certyfikującą TÜV NORD, mającą wieloletnie doświadczenie i tradycje, działającą w ponad 100 krajach świata, w tym od 25 lat w Polsce.

Faculty of Organization and Management concluded an agreement with TÜV NORD, a certification partner with a long experience and tradition, operating in over 100 countries worldwide, including 25 years in Poland.

more on the website „Życie Uczelni” information bulletin of TUL

 

 

Formalne porozumienie jest efektem wcześniejszych kontaktów obu partnerów, które stały się fundamentem dalszych działań. Podpisy pod dokumentem złożyły: dziekan prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska i prezes TÜV NORD Polska Dagmara Żygowska.

- Jestem bardzo zadowolona, że nasza firma będzie mogła wspierać Wydział OiZ, a w przyszłości i inne Wydziały PŁ, praktyczną wiedzą ekspertów z polskiego oddziału TÜV NORD, ale także naszych kolegów pracujących w oddziałach zagranicznych – mówi prezes Dagmara Żygowska. – Liczę, że nasze wieloletnie doświadczenie będzie wykorzystane. Patrząc na potrzeby wynikające z zachodzących wokół nas zmian społeczno-gospodarczych, jakość dotyczy nie tylko systemów, produktów i procesów, ale także musi uwzględniać nowe strategiczne nurty, jak np. zasady zrównoważonego rozwoju, cyberbezpieczeństwo. Z drugiej strony spodziewam się, że świadome potrzeb i kultury jakości, wykształcone w Politechnice Łódzkiej młode kadry zasilą w przyszłości kadry naszych certyfikowanych klientów, jak również naszą firmę.

Jakość jest zagadnieniem szeroko rozwijanym w badaniach, dlatego współpraca będzie obejmować przedsięwzięcia naukowe i rozwojowe dotyczące wdrażania i doskonalenia jakości według standardów międzynarodowych. Są to strategiczne działania z punktu widzenia zarządzania przedsiębiorstwem, logistyką, transportem, marketingiem oraz wielu innymi obszarami.

Wiodącą dla naszego wydziału dyscypliną są „nauki o zarządzaniu i jakości”, dlatego ta jakość jest dla nas tak bardzo ważna. Mamy tu ogromne kompetencje – podkreśla dziekan prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, przewodnicząca Rady dyscypliny. – Planujemy wspólne z firmą TÜV NORD aplikowanie o granty, których celem jest rozwój wiedzy i badań naukowych. Współpraca obejmie też kształcenie. Przedstawiciele firmy włączą się w nasz proces dydaktyczny, na czym skorzystają studenci i firma, bo będzie mogła znaleźć dobrych pracowników do własnych oddziałów.

W czasie spotkania podkreślano liczne kontakty Wydziału z otoczeniem zewnętrznym. Jak mówi dr inż. Marek Sekieta, koordynator ds. współpracy społeczno-gospodarczej

- Dobrym miejscem spotkań naukowców i praktyków gospodarczych są otwarte seminaria prezentujące naszym partnerom zagadnienia związane z jakością i dyskusje na te tematy. Planujemy organizację takich przedsięwzięć.

Z kolei dr inż. Joanna Mnich z Zakładu jakości i transferu technologii, koordynująca ze strony Wydziału działania w ramach umowy dodaje

- Do tej pory skupialiśmy się głównie na certyfikacji osób, czyli na kompetencjach uzyskiwanych przez studentów. Perspektywicznie chcemy być miejscem kontaktowym inicjatyw, które w Łodzi i regionie odnowią tradycję działań związanych z problematyką jakości.