Życie Uczelni nr 160

  Artykuł z praniem w tle

2022-06-29
Pierwsi uczestnicy dualnych studiów z Whirlpool. od lewej Radosław Koper, Kacper Idczak i Emanuel Wasiluk
Jacek Szabela

Nieco ponad rok temu rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik oraz prezes Zarządu Whirlpool Company Polska Fabio Pommella, podpisując list intencyjny, zapoczątkowali współpracę ze światowym potentatem produkcyjnym branży AGD. Dzisiaj tworzymy konkretne podwaliny przyczyniające się do jej praktycznej realizacji.

   Współpraca z Biblioteką Nauki

2022-06-23
Wejście do BPŁ

Od początku 2022 roku Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej włączyło się w prace nad platformą Biblioteka Nauki - największą bazą naukową w Polsce, na której prezentowane są wyłącznie pełnotekstowe zasoby czasopism oraz książek. Umożliwi to bardziej nowoczesne udostępnianie publikacji oraz poprawę ich widoczności w Internecie.

Platforma jest prowadzona w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Platformy Otwartej Nauki. Jej celem jest udostępnianie w sposób otwarty pełnych tekstów i metadanych artykułów oraz książek naukowych.

   Przedłużone HR Excellence in Research

2022-06-23
W laboratorium badawczym na Wydziale Mechanicznym
mat. Działu Promocji

Politechnika Łódzka otrzymała przedłużenie na kolejne 3 lata – do 17 czerwca 2025 - prawo do posługiwania się przyznawanym przez Komisję Europejską wyróżnieniem HR Excellence in Research. Uczelnia po raz pierwszy znalazła się w gronie instytucji badawczych, które nagrodzono tym ważnym „znakiem doskonałości” już w maju 2016 roku. 

Lodz University of Technology has received an extension for another 3 years - until 17 June 2025 - of its entitlement to the HR Excellence in Research award granted by the European Commission and to use its logo.

more on Życie Uczelni information bulletin of the TUL  Chemiczka Człowiekiem Roku

2022-06-23
Prof. Beata Kolesińska
Jacek Szabela

Prof. Beata Kolesińska z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej otrzymała tytuł Człowieka Roku 2022. Jest to prestiżowe coroczne wyróżnienie przyznawane przez redakcję Panoramy Gospodarczej dwóm osobom – kobiecie i mężczyźnie. Nagroda została wręczona w czasie Międzynarodowego Forum Gospodarczego, które miało swoją 4. edycję.

   Nadal w czołówce

2022-06-22
ranking 2022

Ranking „Perspektyw” ukazał się w tym roku po raz 29. Potwierdził on przynależność Politechniki Łódzkiej do najlepszych uczelni akademickich w Polsce. Tegoroczny wynik to piąte miejsce wśród wyższych szkół technicznych oraz dziesiąte w zestawieniu ogólnym.  Mała turbina - duży sukces studentów PŁ

2022-06-14
GUST w holenderskim DUT
arch. GUST

Studenci Politechniki Łódzkiej projektujący przydomowe turbiny wiatrowe stanęli na podium międzynarodowego konkursu International Small Wind Turbine Contest w Holandii. W tej prestiżowej imprezie organizowanej przez Delft University of Technology drużyna GUST zajęła drugie miejsce, wyprzedzając inżynierów z Egiptu, Danii, Niemiec czy Holandii. Konkurs wygrali Kanadyjczycy z Uniwersytetu w Toronto. Prototyp turbiny, stworzonej przez studentów z Łodzi wyprodukował ponad 1 KWh energii elektrycznej przy wietrze 13 m/s. Jest to nie tylko najlepszy wynik wśród wszystkich drużyn biorących udział w konkursie, ale również rekord zespołu w jego siedmioletniej działalności. 

The GUST team from TUL Lodz took second place in the contest organized by the Delft University of Technology in Holland, which took place on 2 June.

More on News of the TUL