5 lat IDEA BOX

04-02-2022

Dzięki IDEA BOX cała społeczność Politechniki Łódzkiej może mieć wpływ na jakość miejsca pracy i jego otoczenie. Ten swoisty „budżet obywatelski” uwalnia pomysły, których realizacja zwiększa komfort pracy, studiowania i rekreacji na terenie uczelni.

Od pięciu lat organizatorzy zapraszają pracowników i studentów do zapełniania „pudełka pomysłów”. To społeczność PŁ najlepiej zna takie miejsca na uczelni, w których można coś zmienić, czy udoskonalić. Na realizację zwycięskich pomysłów wydano około 350 000 zł z budżetu zadaniowego uczelni.

Samoobsługowa stacja naprawy rowerów Samoobsługowa stacja naprawy rowerów

foto: arch. projektu

W 2021 roku, z uwagi na trwającą pandemię, proces zgłaszania pomysłów został podzielony na część pracowniczą i studencką. Po raz pierwszy zwycięskie projekty zostały wybrane w głosowaniu on-line. Wyniki poznaliśmy odpowiednio w lipcu 2021 r. i w styczniu 2022 r.

Można powiedzieć, że głównym wygranym jest środowisko, bowiem znacząca część projektów miała charakter proekologiczny, a są to:

• kwietne łąki. Jedna z nich jest już wysiana naprzeciwko Zatoki Sportu, drugi raj dla pszczół, zgłoszony przez studentkę pojawi się wiosną 2022 r.
  • domki dla jeży ukryte w różnych zakątkach parku Klepacza,
  • budowa mini pasieki na kampusie B,
  • stojaki na rowery, którymi przyjeżdża na uczelnię coraz więcej pracowników i studentów.

W głosowaniu studentów i doktorantów zgłoszono także propozycję ustawienia większej liczby ławek na terenie kampusu oraz działania popularyzujące fotografię analogową wśród studentów.

Część zgłoszonych pomysłów została skierowana przez Władze PŁ do realizacji z innych środków niż IDEA BOX, a część z nich była już w trakcie realizacji. Były to:

• reorganizacja skweru zieleni przed Biblioteką Główną, poprawiająca widoczność drogi,
  • dystrybutory woreczków na psie odchody,
  • kierunkowskazy w budynkach wydziałowych,
  • mLegitymacja Studencka,
  • przeprojektowanie systemu e-learningowego,
  • wirtualny listonosz,
  • algorytm tworzenia kalendarza semestralnego
  • drogowskazy w kampusie
  • uporządkowanie (nieoficjalnych) przejść między parkiem, a kampusem B,
  • aplikacja mCampus.

Wcześniejszym edycjom projektu IDEA BOX zawdzięczamy m.in.: samoobsługowe stacje naprawy rowerów, tablice informacyjne typu Citylight, ogólnodostępne kuchnie dla studentów, miejsca relaksu na powietrzu i w budynkach uczelni. Są też rozwiązania związane z kampusem, począwszy od jego zaistnienia na mapach Google Street Viev, przez zakup aplikacji Mobile Alert służącej do zgłaszania usterek infrastruktury, po montaż czujników jakości powietrza współpracujących z aplikacją Airly.

IDEA BOX cieszy się coraz większą popularnością, każdego roku rośnie liczba zgłaszanych pomysłów, a za ich sprawą uczelnia staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym.