Dorota Utracka, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej

  Reedycja, czyli co musisz wiedzieć o wznowieniach

zdj. ilustracyjne
Źródło: https://www.canva.com, [dostęp: 14.04.2025 r.]

Wśród wydawnictw książkowych najczęściej mamy do czynienia z publikacją zwartą, czyli zaplanowaną przez wydawcę i autora całością wydawniczą, której przypisany jest określony Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki, czyli ISBN. Urząd Publikacji Unii Europejskiej podaje, że – „zgodnie z normą ISO 2108:2017 (ISBN) – wydawnictwo zwarte to wydawnictwo nieperiodycz­ne, publikowane jako całość w jednej części lub w kilku częściach (wydanych jednocześnie lub niejednocześnie)”[1]. Publikacja taka może być rozpowszechniana w dowolnej formie – w postaci książki drukowanej w twardej lub miękkiej oprawie, na płytach CD i DVD, w formie ebooków lub książki elektronicznej udostępnianej na platformach cyfrowych – oraz może podlegać reedycjom.



  Monografie naukowe, jak pisać, publikować i zdobywać punkty

.
Źródło fot.: www.canva.com

Jedną z najbardziej klasycznych publikacji naukowych, pożądaną w dorobku każdego naukowca, jest praca mająca status monografii. Jej przygotowanie okazuje się niemałym wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących pracowników nauki. Ponieważ wydanie monografii skutkuje pozyskaniem punktów uwzględnianych przy ewaluacji naukowej, proces publikowania takiej książki wiąże się z koniecznością utrzymania określonych standardów wydawniczych i naukowych.



  Spotkania z wyobraźnią i nie tylko…

Na Poznańskich Targach Książki
Agata Niewiadomska

Jak co roku na wiosnę wydawcy, księgarze, autorzy, redaktorzy, ilustratorzy, znawcy rynku księgarskiego oraz miłośnicy książek obchodzili swoje wielkie święto. Podczas Poznańskich Targów Książki (6-8 marca 2020 roku), realizowanych pod hasłem „Spotkania z wyobraźnią”, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej prezentowało swój dorobek wśród najważniejszych oficyn i instytucji naukowych w kraju.