Intelligent Hives w finale Microsoft Imagine Cup

19-03-2021

Międzynarodowy konkurs Microsoft Imagine Cup to wydarzenie gromadzące tysiące fanów z całego świata. Sukces w rywalizacji jest nadzieją na rozwój i doskonalenie zgłoszonego projektu oraz impulsem do dalszej kariery. Tegoroczna 19. edycja, mimo zdalnej formy, zgromadziła setki zespołów z całego świata. Do finału zakwalifikowało się 38 projektów, w tym jeden z Polski, prowadzony przez studentów i doktorantów Politechniki Łódzkiej.

 

 

Konkursowe kategorie objęły cztery główne obszary: Earth. Education, Healthcare i Lifestyle. Projekty koncentrują się zatem na zagadnieniach związanych ze zmianą klimatu, rolnictwem i ekologicznymi technologiami, na innowacjach w nauczaniu, w opiece zdrowotnej i wspomaganiu życia osób niepełnosprawnych oraz dotyczą rekreacji, budowania społeczności i kształtowania pasji.

Polskę reprezentuje w finale drużyna Intelligent Hives (Inteligentne Ule), składająca się z doktorantów i studentów wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Ich projekt dotyczący inteligentnego monitorowania uli jest jednym z sześciu projektów w kategorii Earth.

- W ostatnich latach możemy zaobserwować spadek populacji pszczoły miodnej, co pokazuje, że zapobieganie wymieraniu pszczół nie jest łatwe. Zapylanie przez pszczoły zapewnia reprodukcję oraz wzrost wielu gatunków roślin, dlatego brak tych pożytecznych owadów  odczują nie tylko pszczelarze, ale my wszyscy – mówi pomysłodawca projektu, Sebastian Górecki. – Aby wyjść naprzeciw temu problemowi powstało rozwiązanie Intelligent Hives.

Inteligentne Ule wspierają pszczelarzy w prowadzeniu pasieki oraz zapewniają łatwy w obsłudze system monitorowania uli., Stworzone przez zespół urządzenie BeeHUB wykonuje precyzyjne pomiary m.in. wagi, dźwięku, temperatury i wilgotności. Pozwalają one pszczelarzowi sprawdzać, czy ul jest dobrze ocieplony, czy nie ma w nim wilgoci, przez którą mogłyby gnić ramki oraz umożliwia kontrolowanie przybytków i ubytków w ulu.

Doglądaniu pasiek służy mobilna aplikacja Intelligent Hives. Można ją zamontować na smartfonie, tablecie lub komputerze i śledzić, to co dzieje się z ulem z dowolnego miejsca w każdym czasie. Jak dodaje Sebastian Górecki - Aplikacja ułatwia wykrywanie chorób, rójki, przeprowadzanie inspekcji ula, planowanie zadań, a także prowadzenie dokumentacji chorobowej pszczelich rodzin.

Trzymamy kciuki za sukces zespołu w finałach.